[TVN] X FACTOR

Dział poświęcony zakończonym produkcjom Grupy TVN Discovery Polska.

Moderator: Łukasz

Trzeciak
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3612
Rejestracja: piątek 08 lip 2011, 22:40

Re: X FACTOR

Post autor: Trzeciak »

Adrian ;P pisze:Jeśli nie będzie wiosną "X" to liczę na powrót "YCD" w soboty. Nie chciałbym na pewno nowego muzycznego show.
Też bym chciałbym, ale znając realia i zapotrzebowanie - będzie to już niemożliwe. W Ameryce latem wyemitowano 11 edycję programu "So You Think You Can Dance" i sądząc po tamtejszej widowni - wszystko wskazuje, że to była ostatnia edycja. Po prostu taki trend na świecie, gdzie era talent-shows się po prostu kończy, i rynek tych programów jest coraz mniejszy, bo coraz mniejszy jest popyt.

Przy okazji - jest potwierdzenie ze strony Wirtualnych Mediów, które nie pozostawia złudzeń. Tym samym "era" tego programu w Polsce po 4 latach dobiegła końca: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ko ... -nowy-show

Cóż - trzeba przyznać, że w maju takiej decyzji się jeszcze nie spodziewałem, ale już po wynikach oglądalności i przychodach z reklam było wiadomo, że sytuacja nie wygląda najlepiej. I to widocznie TVN uwzględnił przy podjęciu decyzji o zdjęciu programu z anteny. Spadek oglądalności można uzasadnić przesytem i wyczerpaniem formuł programów muzycznych - problem w tym, że TVN sam sobie w 2011 roku (kiedy wiosną także startowała "Bitwa na głosy" w Dwójce i "Must Be The Music - Tylko Muzyka" w Polsacie) na to pozwolił, dając program nie w sobotę, a w niedzielę. To nie koniec problemów. Program oprócz Kuby Wojewódzkiego i Czesława Mozila zatrudnił Maję Sablewską, która nie miała prawie pojęcia o muzyce, a o stylu (trochę pomyliła go z "Top Model"). Liczne komentarze, które non stop się powtarzały - typu "Jesteś zaje*isty", czy "Brakuje mi Twojej płyty" były mało konstruktywne, choć wielu dawało jeszcze kredyt zaufania. Później dziwne ogłoszenie składu "Live'ów" przed "Domami Jurorskimi", no i same "Live'y", które miały wspaniałą scenografię, ale więcej emocji wzbudził rozmach i chamskie niekiedy emocje jurorów, niż muzyka, skoro już w pierwszym odcinku "Live" było już pewne kto wygra program, a kto wystąpi w finale. Druga edycja to zmiana Sablewskiej na Okupnik, która świetnie podratowała format i dziwna decyzja o zmianie pasma, dzięki któremu TVN sam zaszkodził formatowi - mimo, że edycja muzycznie była o wiele lepsza i bardziej emocjonująca. Trzecia - to wymiana Kuźniara, który sam zrezygnował na przebojową Kazadi, która wniosła świeży powiew do programu oraz pomysł na nową scenografię castingów i Bootcamp - zrealizowany znakomicie. W Live'ach muzycznie było trochę gorzej, ale zabrakło też na nie pomysłu (w przeciwieństwie do tego, co widać było w "The Voice of Poland", czy "Must Be The Music", gdzie bawiono się wręcz profesjonalnie scenariuszem). Finał jednak nieco zaskoczył - goście specjalni, czy własne utwory finalistów (wprawdzie nie najlepsze, ale zawsze coś) pozwolił stwierdzić, że w Polsce nie ma słabych widowisk rozrywkowych i dawał nadzieję, że w czwartej edycji format jeszcze ma potencjał. No i zaskoczył - nowa jurorka Ewa Farna (dla której okazała się to jedyna edycja), dodanie zespołów wokalno-instrumentalnych, nowa formuła bootcampu, czy domy jurorskie zagranicą dawały nadzieję, że format się wybije. Stało się jednak inaczej - programy na żywo aż tak bardzo nie zachwycały, show tracił kolejnych widzów, a hitami wiosny stały się zarówno emitowane w Polsacie reaktywowany "Taniec z Gwiazdami", czy "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Program zakończył ze średnim wynikiem poniżej 20 proc. (podczas, gdy np. "Rolnik..." emitowany w Jedynce regularnie w obu grupach przekracza ten pułap mimo trudnego pasma). To tylko pokazuje, że zapotrzebowanie na ten program się kurczyło i bardziej się oglądało jako typowy program rozrywkowy niż talent-show. Suma tych czynników dała do myślenia stację, która podjęła w pewien sposób historyczną decyzję o końcu obecności formatu w Polsce.

Można dziś mieć pretensje do TVN-u, że zmarnował taki format, że mógł być kolejnym hitem na miarę "Mam Talent!", czy "Tańca z Gwiazdami", ale powiedzmy sobie szczerze - "X Factor" - w przeciwieństwie do "Mam Talent", czy "The Voice" (gdzie formaty te są kupione przez największe telewizje na świecie) nie jest wcale wielkim światowym sukcesem. Wciąż świetnie się sprawdza w UK, kreuje kolejne światowe gwiazdy, ale powiedzmy sobie także, że muzyczny rynek w UK to jest niezwykle specyficzny rynek, z którym ciężko porównywać rynek amerykańskiej, francuskiej, czy niemieckiej muzyki - a mimo to - każdy kraj tworzy dobrą muzykę na swój sposób. Zresztą zagranicą też specjalnie lepiej nie było - w USA format skończył się po trzech edycjach, a w Niemczech - tak jak w Polsce - po czterech. Jedynie jeszcze w Australii się broni, ale to już ze względu na dość podobne upodobania muzyczne.

Spadek formatu pokazuje także, to co się dzieje na świecie od początku tego roku - rynek programów talent-show się kurczy, bo nie ma już wielkiego zapotrzebowania (no może poza "The Voice" i "Mam Talent"), a to oznacza, że era takich programów nieuchronnie zbliża się do końca. Widocznie czas na inne nowości - w tym na społeczne i randkowe reality-show, w którym w następnych latach może pojawić się coraz więcej. Tak więc chyba czas na nowości.

Nie zmienia to faktu, że program (który, tak jak "Idol") spada po czterech sezonach zostawi ślad w postaci takich wykonawców jak Dawid Podsiadło (nazywany największym odkryciem programów talent-show od czasu Brodki i Dąbrowskiej), Ewelina Lisowska, czy Grzegorz Hyży, i z tego powodu zostanie zapamiętany.
adik1148
Bywalec
Bywalec
Posty: 910
Rejestracja: wtorek 10 sie 2010, 13:11

Re: X FACTOR

Post autor: adik1148 »

Skoro w Mam Talent testowana była aplikacja na smartphone'y to pewnie nowym show będzie Rising Star ;D szkoda mi X'a , ale nowy program też może być fajny ;) szkoda tylko, że i tak nie będzie mieć oglądalności większej, niż x ;p bo rynek się kurczy , ale tvn chyba tego nie widzi xd
felek
Bywalec
Bywalec
Posty: 744
Rejestracja: środa 11 sty 2012, 17:51

Re: X FACTOR

Post autor: felek »

"Rising Star" w znacznej części państw się nie udał. Jednak czy "Must be the music" był dużym i hitowym formatem? Nie. Jednak w Polsce odniósł sukces. Pozwala to sądziś, że jeśli faktycznie TVN myśli o RS to może on stać się dużym sukcesem (z naciskiem na "może") :P
bartek09
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 460
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 20:15
Lokalizacja: Kraków

Re: X FACTOR

Post autor: bartek09 »

Szkoda, ale myślę jednak, że przesadą jest stwierdzenie, że program przechodzi do historii. Moim zdaniem bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze kiedyś powróci do Polski, może tylko do innej stacji. Chociaż wcale nie zdziwiłbym się, gdyby TVN planowała kolejną edycję na jesień albo wiosnę 2016. Z tego co wiem, w stacji uznano, że kontynuowanie tego formatu w obecnym kształcie nie ma sensu, ale prawdopodobnie w ostatnich tygodniach trwały rozmowy z potencjalnymi sponsorami, dzięki który program mógłby dostać większy budżet i przejść większe zmiany. Jednak, jak widać, nie przyniosły one oczekiwanego rezultatu. A tak poza tym, czy TVN nie posiada czasem praw do jeszcze dwóch edycji? Od dłuższego czasu nie mogę dojść, jak to dokładnie działa. Na pewno przed 4. edycją odnowiono licencję i zakupiono format z 4 jurorami i zespołami wokalno-instrumentalnymi i nie sądzę raczej, by kupiono licencję tylko na jedną edycję. Jeśli tak jest faktycznie, to o ile nie daje to żadnej gwarancji na kontynuowanie programu, tak mogłoby chyba zapobiec przejęciu go przez inną stację.

Co na wiosnę w soboty? Wbrew rozpowszechniającej się w internecie plotce, naprawdę nie sądzę, by było "Rising Star". To byłoby potężne ryzyko, skoro format nie radzi sobie nawet tam, gdzie jest naprawdę przyzwoicie realizowany. Poza tym, skoro nawet ITV z niego zrezygnowała, to nie sądzę by TVN była gotowa podjąć takie ryzyko. Powiedzmy, że widziałbym tam YCD, bo uważam, że format ten ma jeszcze w Polsce potencjał, ale musiałaby to być taka wersja "deluxe", która wpasowałaby się w sobotni prime-time. Jednak Wirtualne Media podają, że to będzie nowe show. Tak więc z dużych formatów podbijających obecnie nowe rynki pozostaje jeszcze "Saturday Night Takeaway" i bardzo bym chciał, żeby to był właśnie ten program. To coś zupełnie nowego i świeżego, już nie gatunek talent show i do tej pory takiego programu w Polsce nie było.
kamico7
Początkujący
Początkujący
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 16:11

Re: X FACTOR

Post autor: kamico7 »

Mnie jakoś RS nie przekonuje ,może 1 odcinek bym obejrzał z ciekawości . Ja bym chętnie zobaczył polską wersje Beat it , bo wydaje się ciekawym programem. Szkoda że TVN nie może zrealizować Utopi bo sukces Rolnika , pokazuje że reality show wraca do łask , a Utopia jest takim podobnym formatem do reality show.Mam nadzieje że to będzie właśnie coś innego niż Talent show . Niech TVN zrobi przerwę od tego typu programów. X factorem raczej nikt się nie zajmie z Polskich nadawców ,więc TVN za kilka lat będzie mógł śmiało powrócić do tego formatu. Ciekawe co z Project Runway , bo na razie też cisza , a ten program potrzebuje więcej czasu na realizacje . Zgłoszenia do 1 edycji były do 29 września a mamy już koniec października a tu cisza ,czyżby go miało również nie być .. ?
r_r16
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2476
Rejestracja: piątek 31 sie 2007, 22:31
Lokalizacja: Oświęcim

Re: X FACTOR

Post autor: r_r16 »

Ja jednak liczę na to, że te wszystkie informacje okażą się dobrze przemyślana akcją reklamową na wzór tej z podwójnym głosem Kuby. Ja czekam na oficjalną informację rzecznika stacji.
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: X FACTOR

Post autor: Camilo »

Trzeciak pisze:Spadek formatu pokazuje także, to co się dzieje na świecie od początku tego roku - rynek programów talent-show się kurczy, bo nie ma już wielkiego zapotrzebowania (no może poza "The Voice" i "Mam Talent"), a to oznacza, że era takich programów nieuchronnie zbliża się do końca. Widocznie czas na inne nowości - w tym na społeczne i randkowe reality-show, w którym w następnych latach może pojawić się coraz więcej. Tak więc chyba czas na nowości.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. To, że "Rolnik szuka żony" radzi sobie przyzwoicie, co podkreślasz chyba w co drugiej swojej wypowiedzi, nie znaczy, że idzie bum na randkowe reality-show. Przy tak zakrojonej akcji promocyjnej TVP1, przy takiej porze emisji ten wynik należy uznać za akceptowalny. Prezes Miszczak już myślał podobnie do Ciebie i się zdziwił jak dostał wyniki oglądalności "Synów". A co do zapotrzebowania (tudzież jego braku) na talent-show, wystarczy sobie przypomnieć jak wszyscy już uśmiercali ten gatunek, dopóki Polsat nie wykroił numeru z "Tańcem z gwiazdami" i nie wprowadził chociażby "Twoja twarz brzmi znajomo".

Co do "X Factora", to pomijając wszystkie kulisy i to kto komu pomaga, przyznać należy, że format sam w sobie jest dosyć przeciętny. "The Voice" jest dosyć nietuzinkowe, natomiast "MBTM" pozwala uczestnikom być sobą, stąd jego popularność. Nie ma się zatem co dziwić, że najsłabszy poległ. Do tego realizacja TVN-owska absolutnie mnie nie przekonała. Było dość sztuczno i nudno. Coś zawiodło. Jeśli chodzi o następców, to stawiałbym na "Rising Star". Wprowadzenie aplikacji mobilnej do "Mam talent" i zapowiedź rozwoju tej formy jakby nie zostawiają złudzeń.
SevenUP
Bywalec
Bywalec
Posty: 782
Rejestracja: sobota 03 mar 2012, 15:55

Re: X FACTOR

Post autor: SevenUP »

Nie ma ani cienia szansy na Rising Star. To jest jeszcze droższy program niż X, w dodatku ta aplikacja, wynik w czasie rzeczywistym. TVN nie jest na to gotowy ani finansowo ani realizacyjnie. Poza tym nie ściągną innego talent show za X bo to de facto to samo.
Poza tym, Camilo, Voice radził sobie dużo gorzej od X, a MBTM jest w niedziele więc nie ma co porównywać.
Trzeciak
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3612
Rejestracja: piątek 08 lip 2011, 22:40

Re: X FACTOR

Post autor: Trzeciak »

Camilo pisze: Jedna jaskółka wiosny nie czyni. To, że "Rolnik szuka żony" radzi sobie przyzwoicie, co podkreślasz chyba w co drugiej swojej wypowiedzi, nie znaczy, że idzie bum na randkowe reality-show. Przy tak zakrojonej akcji promocyjnej TVP1, przy takiej porze emisji ten wynik należy uznać za akceptowalny. Prezes Miszczak już myślał podobnie do Ciebie i się zdziwił jak dostał wyniki oglądalności "Synów". A co do zapotrzebowania (tudzież jego braku) na talent-show, wystarczy sobie przypomnieć jak wszyscy już uśmiercali ten gatunek, dopóki Polsat nie wykroił numeru z "Tańcem z gwiazdami" i nie wprowadził chociażby "Twoja twarz brzmi znajomo".
Tylko wyniki pierwszych odcinków obu programów były podobne (tj. 2,5 mln widzów), co pozwoliło sądzić, że zapotrzebowanie na tego typu programu w Polsce jest. Poza tym - zacznijmy od tego, że "Rolnik szuka żony" jest realizowany wręcz rewelacyjnie, a "Kto poślubi mojego syna?" producent zrealizował fatalnie, bo to z wielkim trudem się ogląda, więc i produkcja na własne życzenie odpycha od siebie widzów. Gdyby synowie byli innym programem - kto wie, czy też nie osiągnąłby wyników podobnych do "Rolnika...". Zresztą "Kto poślubi mojego syna?" w przeciwieństwie do "Rolnika..." w ogóle nie można nazwać programem randkowym, a tym bardziej reality-show.
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: X FACTOR

Post autor: Camilo »

SevenUP pisze:Nie ma ani cienia szansy na Rising Star. To jest jeszcze droższy program niż X, w dodatku ta aplikacja, wynik w czasie rzeczywistym. TVN nie jest na to gotowy ani finansowo ani realizacyjnie. Poza tym nie ściągną innego talent show za X bo to de facto to samo.
Myślę, że po 2 latach niewypałów, na wiosnę mogą wreszcie ruszyć z kopyta i iść na całość. Jak nie teraz to nigdy. To więcej niż pewne, że postawią na coś ściśle zsynchronizowanego z Internetem. A Dwójka chyba zapowiedziała przerwę w "The Voice", także pole do działania w soboty możliwe, że będzie wolne.
Poza tym, Camilo, Voice radził sobie dużo gorzej od X, a MBTM jest w niedziele więc nie ma co porównywać.
"Voice" w TVP trzymany jest także ze względów wizerunkowych, ale ma dobrą formułę i dość stabilną oglądalność (również powtórek), natomiast MBTM nie jest tak nadęte i sztuczne. "X Factor" zdecydowanie okazał się najbladszym z tych formatów, a 3 podobne do siebie programy w jednym sezonie, 2 jednego dnia - to ciut za dużo jak na polskie standardy. Zwłaszcza, że oglądalność drastycznie stopniała.
Trzeciak pisze:Tylko wyniki pierwszych odcinków obu programów były podobne (tj. 2,5 mln widzów), co pozwoliło sądzić, że zapotrzebowanie na tego typu programu w Polsce jest. Poza tym - zacznijmy od tego, że "Rolnik szuka żony" jest realizowany wręcz rewelacyjnie, a "Kto poślubi mojego syna?" producent zrealizował fatalnie, bo to z wielkim trudem się ogląda, więc i produkcja na własne życzenie odpycha od siebie widzów. Gdyby synowie byli innym programem - kto wie, czy też nie osiągnąłby wyników podobnych do "Rolnika...". Zresztą "Kto poślubi mojego syna?" w przeciwieństwie do "Rolnika..." w ogóle nie można nazwać programem randkowym, a tym bardziej reality-show.
2,5 mln jak na nowy, genialny trend to dość słaby wynik. A jeśli "Synowie" są tak fatalni rzeczywiście to rodzi się pytanie, kto tego gniota wrzucił na antenę i kto ma ludzi za skończonych idiotów. Prawda, Panie Edwardzie?
Trzeciak
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3612
Rejestracja: piątek 08 lip 2011, 22:40

Re: X FACTOR

Post autor: Trzeciak »

Na początku września (okres świeżo po wakacjach) i to w tak późnej porze wcale nie jest to słaby wynik. Tym bardziej, że to był najlepszy wynik w tym paśmie TVN-u od 1,5 roku.
SevenUP
Bywalec
Bywalec
Posty: 782
Rejestracja: sobota 03 mar 2012, 15:55

Re: X FACTOR

Post autor: SevenUP »

Camilo pisze:"Voice" w TVP trzymany jest także ze względów wizerunkowych, ale ma dobrą formułę i dość stabilną oglądalność (również powtórek), natomiast MBTM nie jest tak nadęte i sztuczne. "X Factor" zdecydowanie okazał się najbladszym z tych formatów, a 3 podobne do siebie programy w jednym sezonie, 2 jednego dnia - to ciut za dużo jak na polskie standardy. Zwłaszcza, że oglądalność drastycznie stopniała.
Ciężko się z Tobą wymienia argumenty głównie dlatego, że nie trzymasz się faktów tylko swoich subiektywnych opinii. Fakty są takie, że XF miał zawsze wyższą średnią oglądalnośc od Voice, zawsze zarabiał więcej i wykreował więcej gwiazd. oglądalność pojedynczego odcinka też miał najwyższą. A co do sztuczności, no to płacz Górniak co 5 minut i zmieniający decyzję Rogucki bo producenci go zmuszają to chyba szczyty jedyne w swoim rodzaju.
Trzeciak
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3612
Rejestracja: piątek 08 lip 2011, 22:40

Re: X FACTOR

Post autor: Trzeciak »

Z Tobą też się ciężko wymienia argumenty, bo w przypadku "The Voice" @Camilo mówił o kwestiach wizerunkowych oraz o zmienności oglądalności, która jest stabilna (wyniki wszystkich średnich czterech edycji były podobne), a nie wysokości. Poza tym zacznijmy od tego, że "TVoP" nadawany jest w telewizji publicznej, która nie może przerywać programów reklamami. A średnie udziały Dwójki są mniejsze od średnich udziałów TVN-u, a oglądalność formatu z niczego się nie weźmie.

A co do Roguckiego - to są tylko twoje subiektywne i bezpodstawne podejrzenia. Bezpodstawne, bo nie masz jasnych dowodów na to, że Rogucki jest "ustawiony" przez producentów.
SevenUP
Bywalec
Bywalec
Posty: 782
Rejestracja: sobota 03 mar 2012, 15:55

Re: X FACTOR

Post autor: SevenUP »

Mam, gdyż sam to powiedział na castingu. A dokładnie "skoro produkcja widzi cię dalej, to zmieniam na tak".

A co do porównania Voice i XF Camilo napisał, że Voice ma lepszą formułę, a to jest tylko opinia, bo mnie się kompletnie ta formuła nie podoba. Mówmy o rzeczach mierzalnych, a nie o tym co kto lubi.
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: X FACTOR

Post autor: Camilo »

SevenUP pisze:Ciężko się z Tobą wymienia argumenty głównie dlatego, że nie trzymasz się faktów tylko swoich subiektywnych opinii. Fakty są takie, że XF miał zawsze wyższą średnią oglądalnośc od Voice, zawsze zarabiał więcej i wykreował więcej gwiazd. oglądalność pojedynczego odcinka też miał najwyższą.
Fakty są takie, że TVP traktuje "The Voice" w chwili obecnej jako "program misyjny" i obowiązuje go ciut inny system finansowania, zatem oglądalność nie jest tu wyłącznym czynnikiem wiążącym. W odróżnieniu do X Factora, który jest czystym biznesem i tu ogromny spadek oglądalności wymusza inne decyzje.
A co do porównania Voice i XF Camilo napisał, że Voice ma lepszą formułę, a to jest tylko opinia, bo mnie się kompletnie ta formuła nie podoba. Mówmy o rzeczach mierzalnych, a nie o tym co kto lubi.
Chociażby formuła castingów odbiega od wszystkich innych tego typu produkcji i format ten się czymś w ten sposób wyróżnia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości