Język dziennikarzy przekazujących informacje

Dyskusje na temat pozostałych stacji telewizyjnych.

Moderator: Łukasz

slawek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 13:58

JĂŞzyk polski na antenie tvn i tvn24

Post autor: slawek »

Jest "ROK JʯYKA POLSKIEGO"
Jaka jest Wasza opinia o mowie prezenterĂłw ,redaktorĂłw i spikerĂłw tvn i tvn24
/np.Pochanke Redo Kondratowicz?ProszĂŞ o zwrĂłcenie uwagi na ich akcent w wypowiedziach

slawek
Mandi
Bywalec
Bywalec
Posty: 554
Rejestracja: sobota 22 kwie 2006, 00:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mandi »

Z tego co wiem to Justyna chodziÂła na korepetycje do logopedy zanim zaczĂŞÂła prowadziĂŚ serwisy. :devil: Anita Werner teÂż sporo ĂŚwiczyÂła. Moim zdaniem obie dobrze intonujÂą i generalnie nie robiÂą tzw "przerywnikĂłw". Anita potrafi dobrze modulowaĂŚ gÂłos w przypadku tragedii i to jest in plus bo pokazuje to jej "ludzkÂą" a nie tylko "profesjonalnÂą" twarz i nie okazuje siĂŞ tylko pustym opisem suchych faktĂłw. Justyna raczej nie ma w nawyku "przemycania' swoich emocji podczas odpowiedniej emisji gÂłosu.
slawek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 13:58

jĂŞzyk polski na antenie

Post autor: slawek »

Temat -JĂŞzyk polski na antejie tvn i tvn24 nie zainteresowaÂł odbiorcĂłw.
Jak z tego wynika e obecnych czasach nie jest waÂżne jak kto mĂłwi,bylemĂłwiÂł o sensacjach.
To wielka szkoda,bo jĂŞzyk polski staje siĂŞ paplaninÂą,wielkim beÂłkotem.
krytyczny
Początkujący
Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 16:46

Post autor: krytyczny »

Niestety sie zgadzam. Wydaje sie, ze wiekszosc prowadzacych skupia sie bardziej na tym, jak, a nie co mowi. Powszechne jest tez niestety bledne akcentowanie wyrazow. Przytlaczajaca wiekszosc wyrazow w jezyku polskim ma akcentna przedostatnia sylabe od konca, ale wielu prezenterow traktuje te sprawe dosc swobodnie. Mnie to bardzo razi.
:: Kamil
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1333
Rejestracja: sobota 19 mar 2005, 17:00
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: :: Kamil »

krytyczny pisze:Wydaje sie, ze wiekszosc prowadzacych skupia sie bardziej na tym, jak, a nie co mowi.
Chyba odwrotnie :>
krytyczny
Początkujący
Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 16:46

Post autor: krytyczny »

Nie, nie odwrotnie. Ale juz kiedys miales problem ze zrozumieniem tego, co mam na mysli, wiec moze i tym razem nich Ci ktos wyjasni.
Nika
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2100
Rejestracja: piątek 24 mar 2006, 23:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Nika »

krytyczny pisze: Przytlaczajaca wiekszosc wyrazow w jezyku polskim ma akcentna przedostatnia sylabe od konca, ale wielu prezenterow traktuje te sprawe dosc swobodnie. Mnie to bardzo razi.
Mnie to jakoœ nie razi. Co wiêcej, dodam, ¿e w moim odczuciu akcentowanie wyrazów na przedostatnia sylabê nie by³oby zbyt korzystne w programie, w którym przekazywane s¹ wiadomoœci, gdzie jedn¹ z g³ównych ról odgrywa dynamika i ekspresja przekazywania informacji przez prezentera.
maurycy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 06:46

Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: maurycy »

Nie wiem czy jest już podobny temat. Nie zauważyłem. Od dawna chciałem go poruszyć i w końcu się na to zdecydowałem. Tak bardzo jak lubię oglądać TVN24 szczególnie program "Wstajesz i wiesz" tak z drugiej strony nie mogę słuchać informacji przekazywanych szczególnie przez Panią Kuligowską i Panią Kryńską. Z całym szacunkiem dla pracy tych pań, zapewne to co robią zawodowo robią to z pasją i zaangażowaniem ale ich język, sposób przekazywania informacji, tzw "polszczyzna" jest moim zdaniem daleka od ideału. Chyba, że taki język, taki sposób przekazywania informacji, taki styl "polszczyzny" jest w środowisku dziennikarskim dopuszczalny. To wtedy można byłoby to zrozumieć. Ale wydaje mi się, że przekazywanie informacji powinno odbywać się za sprawą poprawnej polszczyzny a nie poprzez kaleczenie naszego języka.
Uważam, że na szczególne "potępienie", żeby nie powiedzieć tragedię, zasługuje kładziony akcent na poszczególne słowa w zdaniu. Jak się słucha tych Pań ma się wrażenie, że mówią jakby nie słuchały tego co mówią, a przede wszystkim jak brzmi ich wypowiedź. Niewyobrażalne przeciąganie słów na ich początku, w środku lub na końcu, akcent kładziony wbrew wszelkim regułą, przez co wypowiedzi stają się niezrozumiałe wręcz śmiesznie brzmiące. Do tego, żeby chyba jeszcze bardziej zaakcentować niektóre słowa, ruszanie w śmieszny sposób całym ciałem a szczególnie głową w każdą stronę. Pani Kuligowska wiedzie w tym prym. Pani Kuligowska od początku, jak sobie przypominam, tak wyraża przekazywane informacje. Pani Kryńska tak nie robiła. Ale widać, że przejęła styl koleżanki i naśladuje ją a czasami wręcz parodiuje chcąc chyba bardziej utrzymywać ten styl łamiący zasady polszczyzny.
Nie wiem czy tylko ja się czepiam, czy tylko ja to zauważam. Wychodzi na to, że chyba tak bo dzieje się tak dalej i nie widać zmiany w poprawnej polszczyźnie tych Pań. Może jednak osoby odpowiedzialne za język, styl mówienia zechcą się przysłuchać tak na spokojnie jak to brzmi i wyciągną pozytywne wnioski. No chyba, że nikt nie ma odwagi zwrócić uwagi gwiazdą dziennikarstwa za jakie chyba uchodzą te Panie.
Proszę dla porównania posłuchać jak przekazuje informacje np. Pani Anna SEREMAK. Stanowczy głos, rzetelne i zwięzłe przekazywanie informacji, bez przeciągania słów i upiększeń, bez zbędnej mimiki i mowy ciała.
miwaszkiewicz
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 21:02

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: miwaszkiewicz »

Kuligowska jest gorzej niż fatalna. Jej ton głosu, dykcja, sposób mówienia wprowadzają człowieka w poirytowanie. I to od samego rana. Przez nią przestałem oglądać "Wstajesz i Wiesz". Dziwię się, że jeszcze ją trzymają w TVN 24. Ale degradacja trwa. Kiedyś prowadziła inne pasma, jakiś czas temu została zepchnięta na pasmo poranne (na dodatek te jej wory pod oczami...) i prowadzi w nim serwisy do tej pory. To osoba (dziennikarką jej nie nazwę), która nic więcej w życiu zawodowym nie jest w stanie osiągnąć. Kwestią czasu jest jej pożegnanie się ze stacją, bo z opinii, które krążą w Internecie mogę wywnioskować, że nie tylko ja mam o niej taką opinię, ale duża rzesza widzów.
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: Camilo »

maurycy pisze:wbrew wszelkim regułą
gwiazdą dziennikarstwa za jakie chyba uchodzą te Panie
@maurycy, z całym szacunkiem do Twojej opinii, jeśli wymagamy poprawnej polszczyzny od innych, to wymagajmy jej także, a może przede wszystkim od siebie.

To fakt, że Kuligowska czyta serwisy w sposób specyficzny, sam również wielokrotnie zwróciłem na to uwagę. Jednak mnie dużo bardziej irytuje wąski zasób słownictwa niektórych prezenterów, który na ogół wychodzi w sytuacjach, gdy wydarzy się coś pilnego i brakuje promptera. Rozumiem, że przypływ adrenaliny jest wówczas znacznie większy, jednak jeśli ktoś decyduje się zostać dziennikarzem, a pracuje w ogólnopolskim kanale, to musi umieć w każdej sytuacji zachowywać zimną krew. A jeśli ją tylko zachowuje, to ze sposobem wypowiadania się, doboru słów i płynności wypowiedzi, nie powinno być już problemu. A często ten problem niestety jest.
maurycy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 06:46

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: maurycy »

Odpowiadam Camilo: faktycznie, masz rację, dwa błędy się znalazły w mojej pisowni. Uważam, że to nie dużo na tak długi tekst :) ale wiemy, że bardziej chodziło o treść tekstu niż jego gramatyka chociaż oczywiście powinno to iść w parze. Nie zmienia to faktu, że moje dwa błędy są niczym w porównaniu ze stylem "mówienia" wymienionych w tekście osób. I jak wyżej napisał "miwaszkiewicz", ja również często zmieniam kanał w TV, kiedy te Panie wygłaszają swoje płomienne wiadomości. Oznacza to również, że problem stylu przekazywania wiadomości tych dziennikarek jest omawiany w szerszym gronie społecznym i nie jest to tylko moje spostrzeżenie.
michal_borkowski
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2743
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 14:20

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: michal_borkowski »

A może ktoś zrecenzuje sposób mówienia i prowadzenia serwisow przez Dagmarę Kaczmarek-Szałkow, zjadanie i zniekształcanie niektórych samogłosek (vide: "a", "e"), co w ferworze czytania i jednocześnia prowadzenia wywiadów (samo czytanie z promptera bardziej kłuje w uszy), mogło umknąć widzom mniej czułym na językowe potknięcia. Ciekawy jestem również opinii na temat sposobu czytania i interpretowania wiadomości przez Małgorzatę Kukułę.
To tylko moje skromne zdanie
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: Camilo »

U Górlickiego z akcentowaniem też szału nie ma. :>
Awatar użytkownika
Meteor
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 4467
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 13:55

Re: Język dziennikarzy przekazujących informacje

Post autor: Meteor »

maurycy pisze:Pani Anna SEREMAK. Stanowczy głos, rzetelne i zwięzłe przekazywanie informacji, bez przeciągania słów i upiększeń, bez zbędnej mimiki i mowy ciała.
Akurat mowę ciała, to Anna Seremak ma dość bogatą.

@michal_borkowski
Małgorzata Kukuła od niedawna prowadzi serwisy i słychać jeszcze u niej brak pewności w głosie. Z Anną Seremak na początku też tak było, teraz nie ma po tym śladu.

U Dagmary Kaczmarek-Szałkow jakoś się takich zniekształczeń nie doszukałem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości