Rekomendacje kulturalne

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderator: Łukasz

Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Rekomendacje kulturalne

Post autor: Camilo »

Rzadko na tym forum prowadzimy rekomendacje kulturalne, ale film "Spotlight" na to zasługuje. W kinach do obejrzenia od kilkunastu dni. To oparta na faktach historia bostońskiego dziennika, który wpada na trop afery pedofilskiej w kościele. Resztę niech dopowie Marcin Meller, który na antenie TVN24 godnie podtrzymuje tradycje rekomendacji kulturalnych:
Jeden z najlepszych filmów o dziennikarskim śledztwie jaki widziałem. Nie ma wybuchów, strzelanin, pościgów, tylko mozolne brnięcie przez papiery, archiwa, ulice, niechętnych rozmówców. Teoretycznie nuda, a ogląda się jak thriller. Bo to świetne kino jest. I wielki hymn pochwalny na cześć niknącego w oczach gatunku dziennikarstwa. Bohaterowie filmu pracowali rok nad jednym tematem. Często oglądając filmy o dziennikarzach, nawet jak mi się podobają, odczuwam sztuczność, przekłamanie, uproszczenia, widzę, że twórcy odrabiali lekcję ze świata, którego nie znają. Tak skądinąd pewnie ma przedstawiciel każdej sfilmowanej grupy zawodowej. W przypadku "Spotlight" odniosłem wrażenie realizmu i wierności rzeczywistości jeden do jednego.
Zwiastun

Każdy powinien to obejrzeć. Najlepsze scenariusze pisze życie. I nie przemawiam tu wcale sloganem reklamowym, lecz szczerze polecam.
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Maciek_POZ »

Ale miałeś nosa Camilo, "Spotlight" zdobył dwa Oscary, w tym ten najważniejszy, za najlepszy film (poza tym także za scenariusz).

Pisząc już o nagrodach Amerykańskiej Akademii Filmowej, które były przyznawane po raz 88. warto dodać, że faworyzowana "Zjawa" zdobyła trzy statuetki: za reżyserię - Alejandro Innaritu, za zdjęcia - Emmanuel Lubezki, na którego mocno stawiano i oczywiście dla aktora, głównego chyba bohatera ostatnich dni, czyli Leonardo Di Caprio, który wreszcie się doczekał :D. Najlepszą aktorką została 26-letnia Brie Larson, za rolę w filmie "Pokój".

Wg akademii najlepszymi efektami specjalnymi mógł się pochwalić film "Ex Machina". W tym filmie grała Alicia Vikander, która jednak nie za ten film zdobyła Oscara, ale za drugoplanową rolę w filmie "Dziewczyna z portretu". Najlepszym filmem animowanym uznano "W głowie się nie mieści", a za dokument biograficzny film o Amy Winehouse.

Oscara za piosenkę filmową "Writings On The Wall" z filmu "Spectre" otrzymał Sam Smith (proszę, ile można zrobić w 10 minut - podobno tyle zajęło mu jej napisanie). Z kolei za najlepszą muzykę do filmu "Nienawistna Ósemka" uhonorowano kompozytora Ennio Morricone.

Największym zwycięzcą gali był "Mad Max: Na drodze gniewu". Jak widać, czasem odgrzanie kotleta wychodzi dobrze ;). Film zdobył sześć nagród m.in. za montaż, charakteryzację i kostiumy.

Największym rozczarowaniem był z kolei "Marsjanin". Film z Mattem Damonem mimo siedmiu nominacji, nie zdobył żadnego Oscara.

Nie zabrakło wątków kontrowersyjnych, zwłaszcza dotyczących dyskryminacji osób o innych niż biały kolorach skóry. Dość mocno rozwodził się na tym prowadzący galę, notabene czarnoskóry komik Chris Rock.
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Camilo »

Nagroda dla piosenki Sam Smith'a jest dla mnie nieco na wyrost, tylko Bond za nią stoi. Zbyt pomptyczna, nieco przekombinowana, bazująca wokół granic możliwości samego wykonawcy. "Hymn for the Weekend" Coldplaya miał już większe flow.

Pozostałych produkcji niestety nie widziałem - zwykle do gali miałem ogarnięte przynajmniej te z kategorii "Najlepszy film", w tym roku czasu starczyło tylko na "Spotlight", ale otrzymali jednak najważniejszą statuetkę i bardzo to cieszy, że zapunktowała rzeczywistość w żadnym stopniu nie przekombinowana.
matik
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 5702
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 21:00

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: matik »

Akurat "Writing's On The Wall" uważam za świetną piosenkę, co do tej statuetki uważam, że jest jak najbardziej zasłużona. Co do propozycji filmowych trudno mi się wypowiedzieć, bo sam nie mam ostatnio zbyt wiele czasu, tym bardziej na filmy.
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Maciek_POZ »

Camilo pisze:Nagroda dla piosenki Sam Smith'a jest dla mnie nieco na wyrost, tylko Bond za nią stoi. Zbyt pomptyczna, nieco przekombinowana, bazująca wokół granic możliwości samego wykonawcy. "Hymn for the Weekend" Coldplaya miał już większe flow.

Pozostałych produkcji niestety nie widziałem - zwykle do gali miałem ogarnięte przynajmniej te z kategorii "Najlepszy film", w tym roku czasu starczyło tylko na "Spotlight", ale otrzymali jednak najważniejszą statuetkę i bardzo to cieszy, że zapunktowała rzeczywistość w żadnym stopniu nie przekombinowana.
Ja dość długo się do tej piosenki przekonywałem. Na początku stwierdziłem, że to jakaś pomyłka, że motyw ze Skyfall nakrywa to czapką. Teraz jak dla mnie jest OK, choć nadal nie jest to ten kaliber co utwór Adele.
Co do filmów mam na rozkładzie "Zjawę" i "Marsjanina". Oscarowy "Spotlight" też mnie zainteresował (ze względu na dziennikarskie tematy), ale niestety w poznańskich kinach już tego filmu nie idzie uświadczyć. Jeden tydzień po premierze była niezła siatka seansów, teraz kadłubowo późnymi wieczorami gdzieniegdzie się znajdzie... Ja akurat nie muszę w kinie oglądać samych wybuchów i strzelanin, najlepiej w towarzystwie superherosów. Kino faktu też jest dobre - przykład "Operacji Argo" (też oscarowy film, bodajże 3 nagrody) czy nasza "Karbala".
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
prze_kw
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 1275
Rejestracja: niedziela 14 sty 2007, 10:15

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: prze_kw »

Jeśli pojawił się temat muzyki, to polecam długo wyczekiwany singiel Brodki - https://www.youtube.com/watch?v=yi4EwtJbhv4

Premiera płyty dopiero 13 maja, ale skoro czekam już 6 lat... ;)

Nieco krócej kazała na siebie czekać Maria Peszek, kilka dni temu pojawił się jej "Karabin".
Liczą się tylko Fakty.
felek
Bywalec
Bywalec
Posty: 744
Rejestracja: środa 11 sty 2012, 17:51

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: felek »

A już w piątek, 4 marca w Krakowie zespół Scorpions! :)
Awatar użytkownika
Meteor
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 4466
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 13:55

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Meteor »

Maciek_POZ pisze:Ja akurat nie muszę w kinie oglądać samych wybuchów i strzelanin, najlepiej w towarzystwie superherosów. Kino faktu też jest dobre - przykład "Operacji Argo"
Rozgrywkę polityczno-szpiegowską bez nadmiaru wybuchów masz też w "Moście Szpiegów". "Operację Argo" dobrze się oglądało, ale podobno z faktami ma niewiele wspólnego ;)
Interesująco zapowiada się też "The Big Short" - również oparty na faktach.
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Maciek_POZ »

"Most Szpiegów" świetny film, byłem na nim w kinie, nie tylko ze względu na interesującą fabułę, ale i legendarnego Tom Hanksa. To jest niesamowity aktor - zgarnął dwa Oscary za "Filadelfię" i "Forresta Gumpa", ale ma też inne, równie dobre, jak choćby w "Zielonej Mili" czy "Terminalu". O pewnym "podkoloryzowaniu" filmu Bena Afflecka, dotyczącym akcji w Iranie słyszałem ;).
Najbardziej kulam z tego, że "Most Szpiegów" dostał Oscara dzięki facetowi, który w tym filmie w zasadzie powtarzał z dwa zdania :D.
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Maciek_POZ »

Wczoraj byłem w kinie na filmie "Zakładnik z Wall Street". Polecam ze względu na medialną tematykę i ciekawą rolę Julii Roberts, jako wydawczyni. Po krótce film opowiada o tym, jak doradca w dużym kanale telewizyjnym zajmującym się biznesem zostaje sterroryzowany przez desperata, który dzięki jego radom stracił sporą sumę pieniędzy. Niestety film ten jest także swoistym instruktażem dla różnej maści nawiedzeńców, którzy chcieliby postraszyć znienawidzonych przez siebie prezenterów. Z drugiej strony pokazuje, podobnie jak "Wilk z Wall Street" jak różnej maści malwersanci potrafią dorabiać się wielkich fortun na handlu iluzjami i przepowiedniami.
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Camilo »

Na festiwalu w Gdyni zaprezentowano film Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce". Nieco infantylny, ale przez to oddający rzeczywistość w skali 1:1. Założenie jest proste - dwóch kumpli, 20-latków, wkręca się w życie nocne, a kamera nie odstępuje od nich ani na krok. Bywa nudno, bywa intrygująco - jak to w życiu. Coś z pogranicza dokumentu, na pewno nie wszystkich przekona, ale ja akurat uwielbiam takie produkcje. Niektórzy mówią, że to taki filmowy Taco Hemingway.

7 października natomiast premiera chyba najbardziej oczekiwanej polskiej produkcji tego roku, filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Podobno pokazy przedpremierowe zostały skrócone, bo publiczność mdlała od natłoku scen przemocy.
michal_borkowski
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2743
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 14:20

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: michal_borkowski »

Ja chyba jednak wybiorę się na "Ostatnią rodzinę", choć Andrzej Seweryn nigdy do moich ulubionych aktorów nie należał.
To tylko moje skromne zdanie
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Camilo »

Też warto. Masa świetnych polskich filmów jest obecnie do obejrzenia, coś niesamowitego. To chyba rekomensata za te wszystkie lata.

Seweryn i Ogrodnik są fenomelnalni w tym filmie, postać Tomasza wzbudza kontrowersje - niektórzy mówią, że zrobiono z niego psychola, wypaczono itd, ale nie zgadzam się z tym. Ukazano go przede wszystkim jako człowieka, który miał kłopot ze swoją psychiką. I to, że po seansie zapadła grobowa cisza i wszyscy ze spuszczonymi głowami wyszli z sali jest chyba najlepszą rekomendacją dla "Ostatniej rodziny".

Warto też wspomnieć jeszcze o innych rodzimych produkcjach, filmie "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy i poszukiwaniach Wampira z Zagłębia. To na prawdę rasowy polski thriller z PRL-owską rzeczywistością w tle. I o "Powidokach" Wajdy. Byłem bardzo mocno sceptyczny po ostatnich jego produkcjach, ale nie zawiodłem się. Tylko premiera kinowa tego ostatniego zapowiedziana jest oficjalnie na styczeń dopiero.
michal_borkowski
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2743
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 14:20

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: michal_borkowski »

Ciekawe na ile obraz M. Pieprzycy jest bliski "Czerwonemu pająkowi" o Karolu Kocie, krakowskim mordercy z lat 60. Też nieźle trzyma w fotelu. I milczenie na koniec. Akurat w ZT w Warszawie miałem okazję oglądać, przy prawie pustej sali po godz 21. Tylko ten popcorn zajadany przez siedzących obok widzów, niezbyt pasował do tej historii. Ale świetne zdjęcia, montaż i gra aktorów, wystarczająco to rekompensowały.
To tylko moje skromne zdanie
Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

Re: Rekomendacje kulturalne

Post autor: Camilo »

Dla mnie różnica bez porównania. "Czerwony pająk" jest nudny, bez polotu i bez emocji. "Jestem mordercą" może też nie do końca trzyma w napięciu tak, jakbym tego oczekiwał, ale jednak jest przepaść.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości