"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Fakty  »  Informacje

Supernowoczesne studio "Faktów" TVN

Gdy w 1997 roku startowała telewizja TVN, pierwszym programem obejrzanym przez widzów były "Fakty". Od początku był to sztandarowy program stacji, a redakcja "Faktów" uchodziła wśród pracowników TVN za najbardziej prestiżową. Tak jest do dziś. "Fakty" przez osiem lat swojego istnienia, stały się najbardziej cenionym i renomowanym programem informacyjnym w Polsce. Profesjonalne materiały reporterskie, niezależność i obiektywizm, a także zgrany zespół redakcyjny sprawiły, że już po kilkunastu miesiącach nadawania "Fakty" zyskały renomę, jaką nie mógł się poszczycić żaden inny program informacyjny w kraju. Duży wkład w sukces "Faktów" miał Tomasz Lis - największa gwiazda polskiego dziennikarstwa telewizyjnego.

 
Tomasz Lis

Nowy standard, czyli dziennik autorski

"Fakty" wprowadziły do polskich programów informacyjnych ducha konkurencji. Lektor zapowiadający materiały został zastąpiony prowadzącym - dziennikarzem, który od rana przygotowuje program, pisze sobie zapowiedzi, decyduje o tym, co jest istotne dla widza i co powinno znaleźć się w programie. Reporterzy na końcu (czasami w środku) każdego materiału wygłaszają stad-up'a. Dzięki temu widz ma okazję zobaczyć, kto przygotował materiał i kto jest za niego odpowiedzialny. Takich standardów do 1997 roku nie było w innych polskich dziennikach. Dopiero po starcie "Faktów", ekipa TVN była uważnie podglądana i naśladowana przez kolegów z "Wiadomości" TVP.

Pierwszy polski anchor

W Ameryce prowadzących z prawdziwego zdarzenia nazywa się anchorami. Anchor to jednocześnie prowadzący i wydawca, człowiek, który jest twarzą programu. To właśnie on daje mu wiarygodność,mobilizuje, inspiruje i, jeśli trzeba, dyscyplinuje zespół. Taką osobą w Polsce bez wątpienia jest Tomasz Lis, który prowadził "Fakty" od początku ich istnienia do 2004 roku. Profesjonalizm Tomasza Lisa mogliśmy zobaczyć podczas relacjonowania szczególnych wydarzeń. Takimi były na przykład ataki terrorystyczne 11 wrześnie (prowadził on wówczas najdłuższy dziennik w swoim życiu), lub Wieczór Wyborczy TVN. Lis prowadząc "Fakty" potrafił stworzyć niepowtarzalny nastrój. Odważnie komentował rzeczywistość. Często ironicznie, czasami humorystycznie, ale zawsze trafnie. Ciekawe zapowiedzi, "gra słów", komentarze, a także umiejętność poradzenia sobie w sytuacjach kryzysowych sprawiły, że przez "Gazetę Wyborczą" został okrzyknięty najlepszym polskim prowadzącym.

Pierwsze studio "Faktów"

Dziennik marzeń

Reporterzy "Faktów" są wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy istotne i ważne. Siłą programu są także bezpośrednie relacje na żywo oraz specjalne wydania Faktów spoza Warszawy. Dziennikarze Faktów kochają swoją pracę, robią to z pasją i dzięki temu to właśnie "Faktom" udało się przełamać przyzwyczajenia telewidzów, a także monopol TVP. Dowodem na to jest przede wszystkim dynamicznie rosnąca oglądalność, ale także Wieczór Wyborczy TVN, który w zasięgu TVN oglądało tyle samo widzów, co Wieczór Wyborczy TVP.

 
Tomasz Lis po zakończeniu
"Wieczoru wyborczeg

Przygotowany przez dziennikarzy TVN, TVN24 i Rzeczpospolitej program pod względem merytorycznym okazał się dużo lepszy od tego, który przygotowała TVP. TVN - jako pierwsza - już o godzinie 20:00 podała sondażowe wyniki wyborów. Jak się okazało po oficjalnym podliczeniu głosów, sondażowe wyniki podane przez TVN były dużo bliższe prawdzie, niż te, które w swoim programie podała Telewizja Polska. Także podczas innych ważnych relacji "Fakty" TVN spisywały się lepiej od swojej konkurencji. Tak było m.in. podczas wojny w Iraku, gdy w studiu "Faktów" postawiono telebim, a na stole prezentera makietę, na której mjr Michał Fiszer pokazywał, jakie ruchy wykonają amerykańskie wojska w ciągu najbliższych dni. Po kilku dniach okazało się, że nikt w Polsce tak dokładnie jak mjr Fiszer nie potrafi przewidzieć strategii amerykańskich wojsk. Widzowie TVN do dziś pamiętają także Tomasza Lisa ze wskaźnikiem pokazującego na mapie, co działo się w Iraku.

Najlepsi reporterzy

Będący w Biesłanie Wiktor Bater
rozmawia z Bogdanem Rymanowskim

Znana w środowisku mediów anegdota mówi, że reporter "Wiadomości" TVP pytający szefa jak ma zrobić materiał, w odpowiedzi usłyszał: "Tak jak w Faktach!". Ale niestety "Fakty" wciąż pozostają niedoścignionym wzorem dla innych. O sile "Faktów" w bardzo dużej mierze świadczy znakomity zespół reporterów. W ocenie niezależnych publicystów "Fakty" są jedynym programem informacyjnym w Polsce, który tak bardzo wypromował swoich reporterów. Tomasz Sekielski jest uznany za najlepszego w kraju reportera politycznego, Marek Nowicki jest znakomitym ekspertem od spraw służby zdrowia, a Katarzyna Kolenda-Zaleska jak nikt inny zdaje znakomite relacje z sejmu. Jeśli chodzi o korespondentów zagranicznych to TVN może się pochwalić swoją gwiazdą w Moskwie. Wiktor Bater był jednym z pierwszych dziennikarzy na świecie, który dotarł w miejsce katastrofy okrętu Kursk, a we wrześniu 2004 roku był jedynym polskim dziennikarzem, który z bliska obserwował szturm na szkołę w Biesłanie. Podczas zdawania relacji na żywo dla TVN24 został ranny, ale tego samego dnia wieczorem, pobrudzony błotem i wycieńczony zdawał na żywo relację widzom "Faktów". Tymczasem korespondent TVP dla "Wiadomości" przekazywał relacje ubrany w garnitur ze swojego biura w Moskwie.

Najnowocześniej w Europie

Studio "Faktów"

Od 6 września 2004 roku "Fakty" nadawane są z najnowocześniejszego studia w Europie, którego konkurencja "Faktom" może tylko pozazdrościć. Studio naszpikowane jest nowoczesną technologią. Na ścianach wiszą monitory plazmowe, w tym ogromny ekran tylnoprojekcyjny. Centralnym punktem studia jest obrotowy stół prezenterski, a wokół niego stoją kamery mogące się bezszelestnie poruszać - bez bezpośrednie ingerencji operatora. Studio otwarte jest na resztę budynku MBC dzięki zastosowaniu szklanych ścian, a do do środka dostaje się dzienne światło. W nowym studiu jest ponad sto stanowisk, na których dziennikarze samodzielnie mogą przeglądać i montować materiały filmowe.

Zawsze wiarygodne

"Fakty" cenione są także za rzecz dla programu informacyjnego najważniejszą - wiarygodność. Od początku swojego istnienia były odporne na naciski polityczne i obiektywne. Dziennikarzy często kosztowało to wiele nerwów, ale warto było tak postępować. "Fakty" były jedynym programem informacyjnym, który pokazał kontrowersyjne zdjęcia prezydenta Kwaśniewskiego z Charkowa. Jako jedyne rzetelnie, obiektywnie i w prosty sposób tłumaczyły widzom zagmatwane wątki afery Rywina, a potem Starachowickiej i PZU. "Fakty" także naciskały na upolitycznioną za czasów Roberta Kwiatkowskiego TVP. Były i są dziennikiem, podczas którego oglądania zawsze możemy mieć pewność, że dziennikarze mówią nam prawdę i nie ukrywają przed nami kontrowersyjnych informacji.

Nowy szef, zmiana koncepcji, nowa jakość

W maju do zespołu "Faktów" dołączył Kamil Durczok. Jednocześnie z programu odszedł Bogdan Rymanowski. Durczok wprowadził zmodyfikowaną formułę - część zapowiedzi na stojąco, prowadzenie okolicznościowych wydań sprzed bimu. Zlikwidował skrót informacji zagraniczny, forszpan w połowie programu oraz część lotów kamerowych. W październiku 2007 roku ponownie "Fakty" weekendowe prowadzone są w parach. Od tego czasu, gospodarzami "Faktów" byli: Kamil Durczok, Justyna Pochanke, Anita Werner, Grzegorz Kajdanowicz, Beata Tadla i Piotr Marciniak. Od lutego 2012 roku w związku z przygotowaniami do metamorfozy "Faktów", zrezygnowano z prowadzenia programu w parach. Z kolei z kwietniu Beata Tadla rozstała się z programem. Od końca maja 2012 do początku października program prowadzony był ze studia wirtualnego, wzorowanego na studiu, w którym program był nadawany od 2004 roku. Miało to związek z generalnym remontem studia, z którego od października 2012 roku nadają "Fakty".

Rewolucja październikowa

3 października 2012 roku „Fakty” TVN pojawiły się w zupełnie nowej odsłonie. Ultranowoczesne studio, 17 metrowy videowall, nowinki techniczne, jakość HD, nowa oprawa graficzna i sposób przedstawiania flagowych tematów dnia, wprowadzenie lektora zapowiadającego gospodarzy programy, to tylko „kosmetyka”, gdyż najważniejsza - wartość merytoryczna pozostała bez zmian. „Fakty” to najchętniej oglądany program informacyjny w Polsce - coraz częściej ma wyższą widownię niż „Wiadomości” TVP1. Ponadto TVN i TVN24 są powszechnie uważane za najbardziej opiniotwórcze i wiarygodne media telewizyjne co potwierdzają wyniki badań przeprowadzanych przez różne instytuty.

fot. TVN

10 marca 2015 roku kolejne zmiany w "Faktach". Z programem żegna się Kamil Durczok - tym samym "Fakty" straciły głównego gospodarza i redaktora naczelnego. Powodem odejścia Durczoka jest wykrycie niepożądanych zachowań względem pracowników przez Kamila Durczoka. Redaktorem naczelnym "Faktów" został Adam Pieczyński (redaktor naczelny TVN24 i TVN24 Biznes i Świat).

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się