COVID-19 - wolne głosy

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderatorzy: Łukasz, matik

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5831
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Jest gorączka, stłucz termometr!

W ostatnich dniach padały rekordy dziennych zakażeń w Polsce: 903, 900, 887... Wydaje się, że przekroczenie psychologicznej granicy tysiąca jest już tylko kwestią czasu. Tym bardziej że zbliża się okres jesienny, kiedy nie dość że pojawią się sezonowe wirusy grypy, to jeszcze dzieci wrócą do szkół, a tam SARS-CoV-2 będzie się roznosił w najlepsze. Co tymczasem stworzyło Ministerstwo Zdrowia już pod nowym dowództwem?
Po pierwsze stwierdziło, że należy skrócić kwarantannę z 14 do 10 dni. Swoją decyzje oparli na badaniach m.in. norweskich lekarzy. OK, tu można się zgodzić, zwłaszcza że mam nieodparte wrażenie, że bardziej zaufałbym lekarzowi skandynawskiemu niż polskiemu. Ma to też dodatkowy plus, że można będzie szybciej "uwalniać" do pracy osoby z zawodów medycznych, np. ratowników, którzy jadą do interwencji niby związanych z COVID-em, które okazują się być później blefem, a cały zespół musi swoje dwa tygodnie odsiedzieć.
Druga decyzja jest jednak znacznie gorsza - zmniejszenie liczby testów. Czyli co, mniej będziemy sprawdzać to ilość przypadków spadnie, a pandemia w cudowny sposób zniknie?! Nie! Problemem jest wadliwy od samego początku model testowania jaki przyjął nasz kraj. Nie jesteśmy może tak bogaci jak Korea Południowa, ale skoro maleńki Cypr jest w stanie testować każdego wjeżdżającego do kraju turystę (uzyskałem taką informację), no to czegoś tu nie rozumiem. Prawdopodobnie jak zwykle chodzi o pieniądze. Jednak czy aby na pewno? Niektórzy pamiętają, jeszcze w trakcie lockdownu, że w Poznaniu naukowcy opracowali tanią metodę szybkiego testowania, jednak temat ucichł. W ogóle testy powinny być bardziej dostępne, nie tylko dla emerytów jadących do sanatoriów, czy górników na Śląsku. Dlaczego nie opracować modelu, w którym:
- państwo finansuje testy dla zawodów medycznych (tzw. 1 linii), skoro stać ich na różne inne rozdawnictwa w tym podwyżki dla siebie (choć to w sumie najłatwiej przegłosować...)
- 50% refundacji dla tzw. 2 linii, czyli osób pracujących codziennie z dużą ilością ludzi np. pracownicy oświaty, sprzedawcy, przedstawiciele handlowi
- możliwość pełnopłatnego sprawdzenia dla każdego, kto chciałby wykonać sobie taki test - oczywiście taki miałby w laboratorium niższy priorytet od wyżej wymienionych
Do tego musiałaby powstać oczywiście odpowiednia infrastruktura. Można by utworzyć takie punkty przy powiatowych stacjach epidemiologicznych, które i tak już dziś się tym zajmują. Nie mówię, że przy wszystkich, bo powiatów jest kilkaset. Oczywiście system powinien być tak stworzony, aby hipochondryk nie zgłaszał codziennej potrzeby testu, zwłaszcza jeśli i tak rzadko wychodzi z domu ze strachu przed innymi chorobami.
Zgadzam się z doktorem Simonem, z którym niedawno na antenie TVN24 była rozmowa, że poluzowaliśmy pewne segmenty gospodarczo-społeczne zbyt szybko, lub zbyt mocno. Publikowano niedawno swoisty "ranking" miejsc, gdzie najłatwiej mówiąc kolokwialnie - złapać koronę. I tu na czele oczywiście szpitale, potem DPS-y, duże zakłady pracy, wesela a dalej sklepy i kościoły. Szpitali i zakładów oczywiście nie zamkniemy, choć przestrzeganie reżimu sanitarnego się przyda, w DPS-ach można ograniczyć wizyty lub pogrupować ich personel tak, aby obsługiwali określone grupy pensjonariuszy. Z weselami chyba się pośpieszono, bo to właśnie one często są przyczynami ognisk wirusa (fakt, że z tym biznesem jest powiązanych wiele zawodów, co pewnie dało skuteczny lobbing). Msze w zapełnionych kościołach to też zły pomysł. No i oczywiście należy przestrzegać nakazu noszenia maseczek/przyłbic w przestrzeniach zamkniętych! Z tym jednak są cały czas problemy, jeśli to zapominalstwo to pół biedy, gorzej jeśli robi się to systemowo, jak w Nowym Tomyślu, gdzie cała grupa "świadomych" (jak siebie określają) postanowiła bezceremonialnie, grupowo, bez maseczek odwiedzić jeden z tamtejszych dyskontów, żeby udowodnić całemu światu, że żadnego koronawirusa przecież nie ma, że to spisek światowych decydentów. Wydaje się, że naprawdę śp. Stanisław Lem miał racje, mówiąc że "póki nie poznał internetu, nie wiedział, że jest na świecie tylu idiotów".
Reasumując, każdy z nas swoim mniej bądź bardziej odpowiedzialnym zachowaniem ma wpływ na rozwój pandemii, jakby to górnolotnie nie brzmiało. Nie chodzi o sianie paniki, ale o dobre nawyki, które po tych kilku miesiącach wałkowania w mediach wszelakich powinny wejść nam w krew, od mycia rąk po te przysłowiowe maseczki, by ich używać tam gdzie jest taka konieczność, a nie chować w kieszeni lub podtrzymywać nimi żuchwę. Bezpieczeństwo jest w interesie nas wszystkich.
Lech Poznań w Lidze Europy #DorotoWracajDoZdrowia
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
heroic
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: środa 26 sie 2020, 15:32

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: heroic »

Gdyby była Pandemia to by ludzie nie biegali po ulicach. Dzisiaj jest internet. Ludzie chorzy by ostrzegali i wrzucali to do sieci.
Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5831
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Wszystko fajnie tylko:
1) chorują zazwyczaj osoby starsze, które nie umieją nawet smartfona odblokować, a co dopiero "coś wrzucać do sieci" - no chyba, że @heroic zakłada, że podstępny ZUS chodzi po DPS-ach z pavulonem, żeby skracać życie niewinnych staruszków - tylko jak to podpiąć po Włochy czy inną Hiszpanię, bo tam chyba ich złowrogie macki nie sięgają ;)
2) sporo osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo, albo jak grypę - uwierz mi, że jak miałem grypę z niemal 40-stopniową gorączką to ostatnią rzeczą, o której myślałem było "wrzucanie tego do sieci" - popisywanie się, że jest się chorym... naprawdę zacne, na lajki miałbym liczyć :?:
3) ostatnio toczyłem małą rozmowę z pewną panią, która mówi że żadnej pandemii nie ma, a filmy z Włoch z ciężarówkami to manipulacja... Serio? Anonimowa pani z dziecięcym wózkiem z poznańskiego osiedla jest mądrzejsza od całego WHO? Może od razu Ją na Nobla nominować, albo od razu do światowego rządu NWO, chociaż nie, oni rządzą w tajemnicy - nie powiedziałem tego, choć mnie korciło, powiem Wam
Wiem że teraz jest moda na kwestionowanie wszystkiego i wszystkich, ale jeżeli będziemy wszystko potępiać w czambuł mówiąc - myśl samodzielnie to nigdzie nie dojdziemy! Nikt z nas nie będzie wyrabiać sobie zdania np. o konflikcie w Donbasie, na zasadzie jadąc tam bo myślę samodzielnie (już bym widział tabuny odważnych do pojechania tam - byłoby paru odważnych w gębie - tak jak ci, co znają kung-fu, jujitsu i parę innych japońskich słów). Dzisiejsze czasy zmuszają nas do tego, aby w informacyjnym chaosie odsiewać ziarno od plew - w przypadku COVID-u wolę słuchać rad wirusologów i ekspertów z dziedziny medycyny niż różnej maści politykierów czy anonimowych influencerów z neta, którzy na kontrowersji chcą po prostu robić hajs. Choć raz po raz pozwalam sobie na odrobinę dystansu (także społecznego), żeby po prostu nie zwariować. Myślmy samodzielnie, ale nie paranoicznie. Tyle.
Lech Poznań w Lidze Europy #DorotoWracajDoZdrowia
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Meteor
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3097
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 13:55

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Meteor »

heroic pisze: środa 16 wrz 2020, 10:17 Gdyby była Pandemia to by ludzie nie biegali po ulicach.
Twierdzenie, że wirusa albo pandemii nie ma to poziom teorii płaskiej Ziemi - totalna bzdura. Sfałszowanie informacji o wirusie wymagałoby spiskowego porozumienia wielu tysięcy naukowców z różnych ośrodków badawczych w różnych krajach. Sekwencjonowanie genomów jest dzisiaj dostępne dla wielu ośrodków i naukowcy mogą łatwo sprawdzić z czym maja do czynienia. Objawy i przebieg choroby też są inne niż w przypadku grypy.
heroic pisze: środa 16 wrz 2020, 10:17 Ludzie chorzy by ostrzegali i wrzucali to do sieci.
Ludzie, którzy przeszli COVID-19 ostzegają w sieci i w innych mediach, ale niektórzy wolą słuchać różnych internetowych szarlatanów i jak mówił klasyk - nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

@heroic, szukasz spisku? Może faktycznie jest spisek, tylko polega na wmawianiu ludziom bzdur, że pandemii albo wirusa nie ma. Wiele z tych teorii występuje w zmodyfikowanych wersjach w różnych krajach. Zmieniane są pewne ich elementy, żeby je lepiej dostosować do lokalnej sytuacji politycznej, religii, obaw społecznych itd. Jak znajdę link do artykułu opisującego to wszystko włącznie z powiązaniami propagatorów z niedemokratycznymi reżimami, to go tu podlinkuję.
Maciek_POZ pisze: środa 16 wrz 2020, 16:09 no chyba, że @heroic zakłada, że podstępny ZUS chodzi po DPS-ach z pavulonem, żeby skracać życie niewinnych staruszków - tylko jak to podpiąć po Włochy czy inną Hiszpanię, bo tam chyba ich złowrogie macki nie sięgają ;)
A gdzie tam pavulonem. Szczepionkami. Słyszałem takie teorie, że ludzie we Włoszech w DPSach umierami, bo wcześniej ich zaszczepiono chyba na grypę. I nie, to nie jest sarkazm w moim wykonaniu, takie brednie naprawdę krążą.
Maciek_POZ pisze: środa 16 wrz 2020, 16:09 jeżeli będziemy wszystko potępiać w czambuł mówiąc - myśl samodzielnie to nigdzie nie dojdziemy!
Ci ludzie na każdym kroku mówią o samodzielnym myśleniu, ale w rzeczywistości bezmyślnie powtarzają usłyszane w Internecie teorie, które często się kupy nie trzymają.
Nie wrzucam screenów na inne fora ani strony. Ewentualne kopie moich postów lub ich fragmentów nie są mojego autorstwa.
hidifec
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 09 kwie 2020, 11:39
Kontakt:

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: hidifec »

przeczytałem coś takiego że wirus jest już wszędzie i zostanie z nami. Czyli nie jest to pandemia, akt o charakterze masowym i jednostkowym, a endemia. Do przemyślenia.
Meteor
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3097
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 13:55

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Meteor »

hidifec pisze: środa 23 wrz 2020, 14:16 przeczytałem coś takiego że wirus jest już wszędzie i zostanie z nami.
O tym mówi większość specjalistów. Trudno sobie wyborazić, żeby nagle zniknął. Niektórzy twierdzą, że jego zjadliwość może się z czasem obniżać.
hidifec pisze: środa 23 wrz 2020, 14:16 Czyli nie jest to pandemia, akt o charakterze masowym i jednostkowym, a endemia. Do przemyślenia.
Na razie jest to pandemia, a endemią może stać się za jakiś czas jak się ustabilizuje liczba przypadków. Podobnie było z wirusem (H1N1)pdm09, który wywołał trwającą ok. półtora roku pandemię grypy. Pandemia się skończyła, ale wirus dalej krąży w populacji.

https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resour ... demic.html
"On August 10, 2010, WHO declared an end to the global 2009 H1N1 influenza pandemic. However, (H1N1)pdm09 virus continues to circulate as a seasonal flu virus, and cause illness, hospitalization, and deaths worldwide every year."
Nie wrzucam screenów na inne fora ani strony. Ewentualne kopie moich postów lub ich fragmentów nie są mojego autorstwa.
Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5831
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Takich wyników jeszcze nie było! Cały kraj w żółtej strefie!

Pamiętam jak kilka miesięcy temu pisałem o tym, że wielkości w okolicach 5 tys. zakażeń dziennie, odnotowywane w innych krajach świata są spore, nie przewidywałem, że mogą one dotyczyć także naszego kraju. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 5'300 nowych zakażonych, zmarły 53 osoby, a na kwarantannie jest 206 tysięcy!

Globalnie przedstawia się to następująco - od początku prowadzenia statystyk mamy 121'638 osób oficjalnie zakażonych (to mniej więcej tyle ile wynosi cała ludność Zielonej Góry bodajże), zmarły 2'972. "Liderem" jeśli chodzi o województwa jest śląskie (25'193), później jest Mazowsze (16'811) i Małopolska (15'003), powyżej 10'000 jest jeszcze Wielkopolska (10'402). Najmniej zakażonych jest w lubuskim (1'522), warmińsko-mazurskim (2'461) i zachodniopomorskim (2'799). Od początku października nastąpił gwałtowny wzrost liczby aktywnych przypadków SARS-CoV-2 i wynosi dziś 39'684. Jedyną dobrą informacją jest to, że w ciągu doby wyzdrowiało 1'107 osób, a łącznie COVID-19 przeszły 78'982.
Od soboty cała Polska jest tzw. żółtą strefą, co powoduje m.in. obowiązek noszenia maseczek (przyłbic lub innych przedmiotów zasłaniających usta i nos) w przestrzeni publicznej, za wyłączeniem lasów, parków i zieleńców, ograniczenia w udziale w imprezach kulturalnych i sportowych i w kinach (25% nominalnej pojemności), limity w gastronomii i targach (1 osoba na 4m kw.), parkach rozrywki (1 osoba na 10m kw.), ponadto zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Jest jednak 38 tzw. czerwonych stref (są tam m.in. powiaty: słupski, pucki, kościerski, ostródzki, iławski, międzychodzki, krotoszyński, otwocki, białostocki, wieluński, bełchatowski, kielecki, myślenicki, nowotarski, tatrzański) gdzie ograniczenia są jeszcze bardziej zaostrzone - zamykane są lokale gastronomiczne po 22:00, jest zakaz prowadzenia imprez masowych, a wydarzenia sportowe odbywają się bez kibiców.
Od kilku dni mamy tendencję wzrostową: środa - 3003, czwartek - 4280, piątek - 4739. Pomyśleć, że kilka miesięcy temu pewien pan mówił na wiecu przedwyborczym kandydata na prezydenta, że "nie ma się czego bać, że ten wirus jest w odwrocie". Właśnie widzimy jak bardzo...
Lech Poznań w Lidze Europy #DorotoWracajDoZdrowia
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5831
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Kolejne dni przynoszą wzrosty. Polska czerwoną strefą!

Liczby robią wrażenie - dziś 13'628 zakażeń, zmarło 179 osób, łącznie od początku epidemii zakaziło się 241'946 osób, zmarło 4'351. Newsem dnia stało się zakażenie prezydenta Andrzeja Dudy, przez co m.in. Iga Świątek trafiła na kwarantannę.

Rząd nałożył kolejne obostrzenia - restauracje mogą wydawać posiłki jedynie na wynos (nie tak jak poprzednio, że mogły być czynne do 21), zamknięte są puby i dyskoteki, a także kluby fitness, siłownie, baseny, a w kościołach obowiązuje limit 1 osoby na 7 metrów kwadratowych. W sklepach do 100 mkw obowiązuje zasada do 5 osób na jedną kasę, zaś w większych - 1 osoba na 15 mkw powierzchni. Na nauczanie zdalne przeszły wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. Włączono w to także uczniów starszych klas szkół podstawowych. Zakazano imprez okolicznościowych i wesel, a zgromadzenia publiczne ograniczono do 10 osób - choć jak widzimy w przypadku protestów w związku z decyzją TK w sprawie aborcji - ludzie decydują nogami. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności, choć koronawirus sprawił, że np. zaplanowana na ten weekend 10.kolejka pierwszej ligi piłkarskiej (drugi poziom rozgrywek) praktycznie się nie odbyła.
Wielu lekarzy i epidemiologów (choćby prof. K. Simon i M. Gańczak) mówią, że te ruchy są spóźnione, poza tym wytykają rządzącym brak przygotowania na jesienną falę zakażeń. Obecnie w większych miastach tworzone są szpitale polowe w ramach rezerwy, choć... szpitale III poziomu, zwane koordynacyjnymi są niemal zapełnione, co powoduje dramaty w postaci takiej, że pacjenci podróżują karetkami od punktu do punktu, a bywały już przypadki że umierali w drodze.
Cały czas nie wykorzystywany jest potencjał do testowania - podobno możemy robić ich 70'000 dziennie. W tym zawsze byliśmy w ogonie Europy. Nasi zachodni sąsiedzi robią dwa razy tyle. Dobra, oni mają lepszą służbę zdrowia. Jednak my nie wykorzystujemy naszych sił nawet w połowie, a hasło "Testy, testy, testy" cały czas promuje WHO.
Co gorsza modele matematyczne przewidują, że na początku grudnia możemy liczyć się z zakażeniami na poziomie... 40'000 osób dziennie! Gdyby ten scenariusz się sprawdził, to sytuacje z włoskiej Lombardii z marca byłyby niewinną igraszką...
Lech Poznań w Lidze Europy #DorotoWracajDoZdrowia
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika