Słownik terminologii dziennikarskiej :)

Dyskusje na temat pozostałych stacji telewizyjnych.

Moderator: Łukasz

kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

SÂłownik terminologii dziennikarskiej :)

Post autor: kamuii »

tak sobie pomyœla³am ze warto by³o by uprz¹dkowac gdzieœ wszystkie te dziennikarskie s³ówka i okreœlenia :) wiêkszoœc pewnie znacie ale moze nie wszystkie... znala¿³am w sieci s³ownik i sukcesywnie bede dodawa³a nowe has³a...(bo trochê tego du¿o :)) dlatego dzsiaj tylko 1 strona :)

Akwarium

- przedzielona szybami czêœÌ newsroomu, w której pracuje szef dzia³u informacji.

Analiza

- forma publicystyczna s³u¿¹ca objaœnianiu i komentowaniu czytelnikowi kulis i znaczenia wydarzeù opisywanych na kolumnach newsowych oraz do wyra¿ania o nich stosunku. Teoretycznie komentarz redakcyjny przygotowuj¹ doœwiadczeni dziennikarze redakcji, w praktyce bywa ju¿ ró¿nie.

Animacja

- inaczej b³¹d monta¿owy; polega na przedstawieniu widoku (osoby) najpierw w total planie lub œrednim planie, a nastêpnie w takim samym planie, lecz z nieco innej strony. Poprawnie zbli¿enie powinno byÌ poprzedzone planem total lub planem œrednim.

Antena

- program stacji; 2. (w radiu) od chwili komunikatu g³osowego w s³uchawce dziennikarz ponosi prawna odpowiedzialnoœÌ za to, co zostanie przez niego wypowiedziane; 3. urz¹dzenie do wysy³ania lub (i) odbierania fal elektromagnetycznych (radiowych) stanowi¹ce czêœÌ sk³adow¹ ka¿dego systemu radiokomunikacyjnego. Najprostsz¹ anten¹ jest dipol (antena dipolowa) sk³adaj¹ca siê z 2 przewodów jednakowej d³ugoœci po³¹czonych symetrycznie z nadajnikiem (odbiornikiem).

Antyczo³ówka

- inaczej ty³ówka; element koùcz¹cy program, zwykle znajduj¹ siê w nim napisy informuj¹ce o aktorach programu.

ArtykuÂł

- (³aciùskie articulus - wstêp, punkt, czêœÌ), publicystyczna wypowiedŸ na tematy polityczne, socjologiczne, naukowe i kulturalne, w której autor podporz¹dkuje sens postawionej we wstêpie tezie (lub tezom); artyku³ nie narzuca regu³, nie ma œciœle okreœlonych wyznaczników gatunku; pozostawia wiele swobody, je¿eli chodzi o kompozycjê.

Atrybut

- wskazĂłwka dla czytelnika, sÂłuchacza, widza, ktĂłra informuje o pochodzeniu informacji. Informacja nie posiadajÂąca atrybutu jest plotkÂą i nie nadaje siĂŞ do publikacji jako news. W przypadku zagwarantowanej anonimowoÂści dla ÂźrĂłdÂła, wĂłwczas uÂżywa siĂŞ popularnego zwrotu "jak siĂŞ dowiedzieliÂśmy w...".

Autoryzacja

- narzucona przez ustawĂŞ "Prawo Prasowe"; polega na kaÂżdorazowym okazywaniu gotowego tekstu wywiadu rozmĂłwcy przed publikacjÂą w czasopiÂśmie lub gazecie codziennej. Autoryzacja obowiÂązuje praktycznie tylko w Polsce. Zwyczaj nieznany w krajach zachodnioeuropejskich i Ameryce.

Balkonik

- inaczej nadtytuÂł; zwykle umoÂżliwia redaktorowi nadanie artykuÂłowi bardziej dowcipnego, a tym samym mniej dosÂłownego i metaforycznego tytuÂłu. W nadtytule artykuÂłu w czasopiÂśmie gospodarczym pisze siĂŞ, w jakiej branÂży, albo jakiego problemu dotyczy artykuÂł.

Belka

- kolorowy pasek drukowany zwyczajowo u gĂłry kolumny, na ktĂłrym napisana jest nazwa sekcji, dziaÂłu gazety, czy hasÂła raportu. Jej zadaniem jest uÂłatwienie czytelnikowi nawigacji po czasopiÂśmie (dzienniku).

BiaÂła

- zapowiedÂź do materiaÂłu. Nazwa pochodzi z czasĂłw, gdy materiaÂły odczytywane byÂły z kartek papieru - zapowiedzi tekstĂłw pisane byÂły na papierze biaÂłym, zasadniczy materiaÂł - na zielonych.

Blacha

- potocznie kolumna lub szpalta gazety; 2. karta magnetyczna, ktĂłra umoÂżliwia dziennikarzowi (redaktorowi) wejÂście do studia, albo pokoju montaÂżowego.

Bloczek

- kilka materia³ów maksymalnie skróconych, zbitych w jedn¹ ca³oœÌ.

Bombka

- inaczej head-line

Broker informacji

- (inaczej infobroker), osoba, ktĂłra za opÂłatÂą wyszukuje i udostĂŞpnia informacjĂŞ. ZawĂłd powstaÂł w wyniku specjalizacji bibliotekoznawstwa i rozwoju technik przesyÂłu i transmisji informacji.

Brud

- (w radiu) zbĂŞdne dÂźwiĂŞki takie jak kaszlniĂŞcia, chrzÂąkniĂŞcia, dÂźwiĂŞki typu: yyyy, aaa...

Brum

- (w radiu) techniczne zak³ócenie nagrania

Cover story

- to g³ówny temat przewodni gazety o budowie magazynowej, a wiêc tygodnika, miesiêcznika, dwumiesiêcznika etc. Dla takiej gazety to byÌ albo nie byÌ.

CzerĂą

- przejÂście miĂŞdzy dwoma planami poprzez wstawienie czerni. Daje to w konsekwencji efekt dramatyzmu.

Czo³ówka

- g³ówny temat wydania. W dziennikach wybór tematu jest najwa¿niejszy, gdy¿ to on decyduje o tym, czy czytelnik kupi gazetê, czy te¿ nie. W telewizji g³ówny temat serwisu informacyjnego; w telewizji: inaczej forszpan lub head-line; rozpoczynaj¹cy fragment programu - zwykle po³¹czony z dynamicznym przejœciem z czo³ówki (z nazw¹ programu) w materia³, który zawiera trzy - cztery g³ówne tematy poruszane w bie¿¹cym wydaniu np. serwisu informacyjnego.

Czytelnictwo

- wyraÂżany w procentach wskaÂźnik mĂłwiÂący o procentowej iloÂści osĂłb deklarujÂących kontakt z danym tytuÂłem w okresie badawczym. Na podstawie tych danych agencje reklamowe i tzw. domy mediowe decydujÂą u kogo wykupiÂą miejsce na reklamĂŞ.

Deadline

- nieprzekraczalny dla dziennikarza termin oddania materia³ów. W dziennikach pierwsze deadline'y pojawiaj¹ siê wczesnym popo³udniem, ostatnie póŸnym wieczorem. W tygodnikach i magazynach bywa ró¿nie.

Depeszowiec

- dziennikarz pracuj¹cy w redakcji, którego zadaniem jest œledzenie agencji informacyjnych i na ich podstawie redagowaniem tekstu serwisu informacyjnego (w radiu), b¹dŸ prasowego (w dziennikach). Dziennikarze uwa¿aj¹ to za najciê¿sz¹ pracê z uwagi na doœÌ d³ugie dy¿ury. W radiu przygotowuje i czyta serwisy informacyjne.

On the record

- informacja podana w sposĂłb jawny przez ÂźrĂłdÂło (tzw. do protokoÂłu) - podczas publikacji moÂżna wprost podaĂŚ imiĂŞ i nazwisko osoby udzielajÂącej informacji.

Dogaducha

- (inaczej zejÂściĂłwka), sÂłowa wypowiadane tuÂż po emisji materiaÂłu przez prowadzÂącego, a nawiÂązujÂące do wyemitowanego materiaÂłu.

Dojazd

- potocznie trasa, jakÂą pokonuje kamera telewizyjna z punktu A do punktu B.

Dokumentalista

- (w ang. researcher), osoba pomagajÂąca dziennikarzom w zbieraniu informacji - szczegĂłlnie archiwalnych. DokumentaliÂści zwykle pracujÂą w duÂżych redakcjach, gdyÂż ich zatrudnienie jest rĂłwnoznaczne ze wzrostem kosztĂłw dla wydawcy. W maÂłych redakcjach funkcjĂŞ tÂą sprawujÂą sami dziennikarze.

Dossier

- (z franc.) komplet dokumentĂłw, akt dotyczÂących jakiejÂś sprawy lub osoby; inaczej teczka z dokumentami.

Dziupla

- miejsce w redakcji (studiu), w którym nagrywane s¹ np. zapowiedzi materia³ów, i same teksty (materia³y).

Efekt

- naturalny dÂźwiĂŞk bĂŞdÂący czĂŞÂściÂą materiaÂłu. Do efektu zaliczamy np. trzaÂśniĂŞcie drzwiami, padajÂący deszcz etc.

Esej

- (franc. essai - próba) to wypowiedŸ o tematyce literackiej, publicystycznej lub filozoficznej, wyró¿niaj¹ca siê swobodnym, osobistym tonem oraz dba³oœci¹ o formê; od rozprawy (wypowiedzi naukowej lub filozoficznej prezentuj¹cej wyczerpuj¹co materia³ dowodowy) esej ró¿ni siê wiêksz¹ elastycznoœci¹ formy, siêganiem po œrodki literackie (np. metaforê, obraz, luŸn¹ kompozycje, tok skojarzeniowy) oraz tym, ¿e nie d¹¿y do pe³nej syntezy, lecz wyra¿a refleksje autora; stwarza iluzje szczeroœci. Esej jest szkicem filozoficznym, naukowym, publicystycznym, krytycznym. Dba³oœÌ o piêkny i oryginalny sposób przekazu. W wywodzie myœlowym, oprócz zwi¹zków logicznych wystêpuj¹ tak¿e nieskrêpowane rygorami naukowymi skojarzenia. Wystêpuj¹ tak¿e b³yskotliwe aforyzmy, elementy liryczno-refleksyjne. Obok zwyk³ych zdaù wystêpuj¹ obrazy poetyckie.

Evergreen

- (ang.: dos³. zawsze zielony) materia³, który mo¿e zostaÌ wyemitowany w dowolnym czasie ze wzglêdu na jego ponadczasowoœÌ. Stanowi¹ wype³nienie czasu antenowego przeznaczonego na serwis informacyjny.

Felieton

- krótki utwór beletrystyczny lub popularnonaukowy. Artyku³ dziennikarski, poruszaj¹cy w lekkiej formie ró¿ne problemy ¿ycia codziennego, polityki itp.
Figura

- potocznie trudny dziennik (najczêœciej on-location) albo trudny fragment programu - chodzi oczywiœcie o doœÌ skomplikowany i trudny proces realizacji.

Flash

- popularny program komputerowy s³u¿¹cy dziennikarzom do jednoczesnego œledzenia doniesieù agencji informacyjnych i redagowania dzienników; 2. krótki, najwy¿ej kilkuminutowy serwis informacyjny w radiu i telewizji zbudowany z kilku newsów opisanych w kilku zdaniach. W ró¿nych redakcjach ró¿nie traktowany.

Font

- (z ang. czcionka), czcionka komputerowa. Czcionki dzielimy na dwie podgrupy: jednoelementowe, tzw. szeryfowe (fonty zwieùczone na koùcach ma³ymi poprzeczkami) - wykorzystywane do druku tekstu g³ównego i jednoelementowe - stosowane w ramkach i innych krótkich formach.

Forszpan

- inaczej head-line lub czo³ówka, rozpoczynaj¹cy fragment programu - zwykle po³¹czony z dynamicznym przejœciem z czo³ówki (z nazw¹ programu) w materia³, który zawiera trzy - cztery g³ówne tematy poruszane w bie¿¹cym wydaniu np. serwisu informacyjnego.

Fotoedytor

- pracownik redakcji, wydawnictwa zajmujÂący siĂŞ zamawianiem i dobieraniem fotografii do wydania gazety. Odpowiedzialny za wybĂłr kluczowych zdjĂŞĂŚ do wydania, organizuje sesje zdjĂŞciowe, na ktĂłrych powstajÂą zdjĂŞcia okÂładkowe i otwierajÂące.

FotoreportaÂż

- podgatunek reporta¿u ró¿ni¹cy siê od podstawowej formy sposobem zapisu relacji - tutaj za pomoc¹ zdjêÌ (fotografii)

Fotoreporter

- dziennikarz zbierajÂący i opracowujÂący aktualne wiadomoÂści w postaci zdjĂŞĂŚ. Periodyki takie jak miesiĂŞcznik etc. rzadziej zatrudniajÂą tego typu dziennikarza, gdyÂż taniej jest zakupiĂŚ zdjĂŞcie w agencji fotograficznej.
Ostatnio zmieniony piątek 31 gru 2004, 19:35 przez kamuii, łącznie zmieniany 1 raz.
Android <3
Marcin
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 3923
Rejestracja: środa 07 lip 2004, 19:31

Re: SÂłownik terminologii dziennikarskiej :)

Post autor: Marcin »

kamuii pisze:Akwarium

- przedzielona szybami czêœÌ newsroomu, w której pracuje szef dzia³u informacji.
ÂŁe tam :)

Akwarium

- wagon tramwajowy typi 105 Na / 805 Na :D
kolumbus
Początkujący
Początkujący
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 19 paź 2004, 12:04

Post autor: kolumbus »

No to ja jeszcze coÂś dodam:

Przebitki

- zdjecia do materialu ktĂłrymi przykrywamy "setkĂŞ"

Off

- komentarz lektora do materialu

SurĂłwka

- surowy, jeszcze nie zmontowany materiaÂł
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

Reszta na stronie konkurencji, ktĂłrej adresu z wiadomych przyczyn nie podam.
na stronie konkurencji ju¿ tego chyba nie ma... :) przynajmniej ja nie umia³am znaleŸÌ i po któryms tam razie poszuka³am w necie
Setka - wypowiedÂź udzielona reporterowi, zawierajÂąca 100% treÂści.

Voice over - tekst czytany na Âżywo przez prezentera, przykryty zdjĂŞciami filmowymi.
no wÂłasnie i to budzi pewien mĂłj niepokĂłj
to s¹ definicje ze strony koknurencji natomiast w tym s³owniku który ja znalaz³am jest napisane ¿e setka to wypowiedz reportera (niekoniecznie ) po³¹czona z materia³em fimowym... a voice over ta sama definicja czyli jak to w koùcu jest z t¹ setk¹ ??? i bo wed³óg definicji z mojego s³ownika setka nie bardzo rózni³a by siê od voice over... :)
Android <3
kolumbus
Początkujący
Początkujący
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 19 paź 2004, 12:04

Post autor: kolumbus »

WypowiedÂź goÂścia pracujÂącego dla TV:

"...wypowiedz jakiegos goscia to "setka" czyli sto procent w dziwieku cos co tniesz tak zeby byly najistotniejsze informacje ..."

A Voice over to chyba to samo co Off , czyli gÂłos spoza kadru.
michal
Bywalec
Bywalec
Posty: 651
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 00:19
Lokalizacja: Katowice

Re: SÂłownik terminologii dziennikarskiej :)

Post autor: michal »

marcin_pabianice pisze: Akwarium

- wagon tramwajowy typi 105 Na / 805 Na :D [/color]
WÂłaÂściwie 105N i pochodne. 105Na to za wÂąsko. Nie wiem czy jakieÂś sÂą odmiany 805Na. U mnie nie ma wÂąskich torĂłw ;)

A jeÂżeli chodzi o dziennikarskie pojĂŞcia, to na A zabrakÂło Apszpan, czyli koĂącowe filmowe zapowiedzi (przypomnienie) tematĂłw.
Świeże pomidory! Prosto z krzaka!
Marcin
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 3923
Rejestracja: środa 07 lip 2004, 19:31

Post autor: Marcin »

Faktycznie :) Ale znowu nie wszystkie odmiany 105 N* to akwaria :)
Jest kilka odmian 805 N* -805 Na, 805 N Elin, 805 N-Ml, 805 NCh, 805 NS (w MPK-ÂŁĂłdÂź 805NS juÂż nie ma - nie wiem, czy jest gdzieÂś jeszcze 805 NS...).
doktorfaustus1
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2803
Rejestracja: sobota 29 maja 2004, 18:42
Lokalizacja: południe
Kontakt:

Post autor: doktorfaustus1 »

Apszpan? Ale teraz prawie nie stosujÂą takich rozwiÂązaĂą. KieyÂś w WiadomoÂściach (studio wirtualne - lata 1997 - 2002) stosowali apszpan.
Za co można dostać tutaj bana? Za pisanie na innym niż Łukasza forum. Czy to jest wolność, o którą 15 lat temu walczono? Czy to są ideały pomarańczowej rewolucji, której wstążeczkę nasz Admin dał kilka miesięcy temu na swojej stronie? Wątpie....
Przemek
Bywalec
Bywalec
Posty: 653
Rejestracja: środa 30 cze 2004, 13:47

Post autor: Przemek »

apszpan?? mto chyba zapowiedÂź na koĂącu jest??
arrow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1446
Rejestracja: środa 21 lip 2004, 12:43

Post autor: arrow »

w Faktach tylko raz sie to pojawi³o, za dawnych Lisowych czasów, ale im nie wysz³o bo najpierw zrobili odjazd kamery a w tym czasie Lis zacz¹³ czytaÌ te koùcowe zapowiedzi i potem szed³ obraz bez g³osu, Lis siê chyba zdenerwi³ i wiêcej tego nie by³o :D :arrow:
michal
Bywalec
Bywalec
Posty: 651
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 00:19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michal »

doktorfaustus1 pisze:Apszpan? Ale teraz prawie nie stosujÂą takich rozwiÂązaĂą. KieyÂś w WiadomoÂściach (studio wirtualne - lata 1997 - 2002) stosowali apszpan.
Apszpan by³ stosowany znacznie wczeœniej. Wydaje mi siê, ¿e forszpan i apszpan wprowadzili jednoczeœnie jakoœ od 1991 roku kiedy do Wiadomoœci wesz³a Szelewicka i Zwiefka. Znacznie póŸniej, ale na pewno przed 1997 wprowadzili œródszpan.
Świeże pomidory! Prosto z krzaka!
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

Nowe hasÂła dodane ;)
Android <3
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1411
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 20:48

Post autor: Maciek »

kolumbus pisze:"...wypowiedz jakiegos goscia to "setka" czyli sto procent w dziwieku cos co tniesz tak zeby byly najistotniejsze informacje ..."
"Setki" nagrywano bardzo czĂŞsto w "Wyprawie Robinson". ByÂły to po prostu osobiste przemyÂślenia uczestnikĂłw dotyczÂące dziejÂących siĂŞ zjawisk, wydarzeĂą. Lidia Wasiak na czacie mĂłwi, Âże nagrywano je kaÂżdego dnia przez Âśrednio 2 godziny.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

no oki ale "goÂścia" czyli kogo ??? reportera, eksperta ????
A Voice over to chyba to samo co Off , czyli gÂłos spoza kadru.
ale skoro przebitka to zdjĂŞcia do przykrycia setki to znaczy Âże w czasie takiej setki z przebitkami mamy voice over ????
i jeszcze jedno jesli setka to osobiste wynurzenia reportera przykryte przebitkÂą (fajnie brzmi :):) ) to w takim razie rozmowa reportera z kimÂś to teÂż setka czy juÂż co innego ??? (no bo w tedy widzimy juÂż reportera)
Android <3
kolumbus
Początkujący
Początkujący
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 19 paź 2004, 12:04

Re: SÂłownik terminologii dziennikarskiej :)

Post autor: kolumbus »

Nie wiem kim dokÂładnie jest ta osoba,najprawdopodobniej operatorem , tutaj jest caÂły wÂątek: http://www.efix.pl/forumefix/viewtopic. ... ight=setka
kamuii pisze: Flash
- popularny program komputerowy s³u¿¹cy dziennikarzom do jednoczesnego œledzenia doniesieù agencji informacyjnych i redagowania dzienników;
Hmm Flash to jest program komputeroway ale do robienia stron internetowych,prostych prezentacji i animacji 2D, chyba Âże jest jeszcze jakiÂś inny program o tej samej nazwie.Jeszcze niedawno TVN uÂżywaÂła programu Newstar ktĂłry miĂŞdzy innymi umoÂżliwiaÂł Âśledzenie depeszy agencyjnych.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości