[TVP1] Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole

Dyskusje na temat pozostałych stacji telewizyjnych.

Moderator: Łukasz

Tasiu
Początkujący
Początkujący
Posty: 119
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 12:55
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Tasiu »

Rozpiska reklam juz jest, tez liczylem, Âże nie bĂŞdzie jak na Live 8, ale wyglÂąda na to ze reklamy beda chyba ze zabraknie chĂŞtnch.
"Przyjaźń jest subtelną rozkoszą szlachetnych dusz..." - Safona
-------------
www.korek.end.pl
Łukasz
Administrator
Administrator
Posty: 3036
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 15:37
Kontakt:

Post autor: Łukasz »

doktorfaustus1 pisze:TVP ma czĂŞÂściowo sfinansowaĂŚ przebudowĂŞ amfiteatru (do czerwca 2006r) - stworzyĂŚ caÂłkowicie nowÂą scenĂŞ, zaplecze dla gwiazd i obsÂługi, powiĂŞkszyĂŚ i czĂŞÂściowo zadaszyĂŚ widowniĂŞ.
Znowu kÂłamiesz Faustusie.

- Miasto przewiduje jedynie dwa sposoby finansowania remontu amfiteatru. Wykorzystamy Âśrodki europejskie oraz wÂłasne, TVP nie bĂŞdzie miaÂła udziaÂłu w modernizacji - mĂłwi MirosÂław Pietrucha z UrzĂŞdu Miejskiego w Opolu.

I drugi dowĂłd:
- Za nami stojÂą wieloletnie tradycje organizowania KFPP w Opolu, ale TVN ma prawo urzÂądziĂŚ tam swojÂą wÂłasnÂą imprezĂŞ - powiedziaÂła w wypowiedzi dla Nowej Trybuny Opolskiej Katarzyna Twardowska z zespoÂłu prasowego TVP.

http://www.medialink.pl/media/?telewizj ... 5&id=25382
tvnfakty.pl | Włochy: Rzym
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

Ja te| tak myslalem przeciez anfiteatr nienalezy do TVP tylko do miasta, TVP wynajmuje go na czas festivalu
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

gazeta.pl pisze:TVN w odwecie za Festiwal Jedynki TVP w Sopocie juÂż planuje sÂłodkÂą zemstĂŞ. W przyszÂłym roku w Opolu
TVP, jak wiadomo, straciÂła na piĂŞĂŚ lat prawa do organizowania festiwalu sopockiego na rzecz TVN. Ale zorganizowaÂła w Operze LeÂśnej Festiwal Jedynki, na kilka tygodni przed imprezÂą TVN-u.
Na reakcjê TVN nie trzeba by³o d³ugo czekaÌ. Zapytali Urz¹d Miasta w Opolu o mo¿liwoœÌ wynajêcia amfiteatru w okresie maja-czerwca. - Rozwa¿aj¹ organizacjê imprezy muzycznej - powiedzia³ nam Miros³aw Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola.
Nied³ugo po TVN do opolskiego ratusza zg³osi³a siê TVP z pytaniem o mo¿liwoœÌ wynajêcia amfiteatru w podobnym okresie. Bo to przecie¿ pod koniec maja albo na pocz¹tku czerwca bêdzie tam organizowaÌ kolejny Festiwal Polskiej Piosenki. Ma to byÌ ostatni festiwal, który gwarantuje TVP umowa z Urzêdem Miasta. - Bêdziemy lojalni wobec naszego dotychczasowego partnera, czyli TVP - mówi Rafa³ Poliwoda, dyrektor Miejskiego Oœrodka Kultury w Opolu zarz¹dzaj¹cego amfiteatrem. - Na pewno nie wynajmiemy amfiteatru TVN-owi w czasie, gdy TVP bêdzie chcia³a robiÌ festiwal.
Kto dostanie amfiteatr przed festiwalem albo po nim? MOK nie ukrywa, Âże ten, kto da wiĂŞcej.
Rzecznik TVP Jaros³aw J. Szczepaùski mówi, ¿e to naturalne, i¿ ró¿ne media walcz¹ o miejsce w opolskim amfiteatrze. Zapowiedzia³, ¿e jego firma bêdzie siê stara³a przed³u¿yÌ kontrakt na organizacjê festiwalu w Opolu. - Nie chcemy zrezygnowaÌ z tego, co jest nasz¹ dobr¹ mark¹ - dodaje. Nie chcia³ powiedzieÌ, czy w przysz³ej umowie z Opolem TVP bêdzie chcia³a na³o¿yÌ embargo na inne imprezy muzyczne w amfiteatrze. - To tajemnica handlowa - mówi.
Andrzej SoÂłtysik, rzecznik TVN, nie chciaÂł rozmawiaĂŚ o opolskich planach TVN.
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
doktorfaustus1
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2803
Rejestracja: sobota 29 maja 2004, 18:42
Lokalizacja: południe
Kontakt:

Post autor: doktorfaustus1 »

ÂŁukasz pisze:
Znowu kÂłamiesz Faustusie.

- Miasto przewiduje jedynie dwa sposoby finansowania remontu amfiteatru. Wykorzystamy Âśrodki europejskie oraz wÂłasne, TVP nie bĂŞdzie miaÂła udziaÂłu w modernizacji - mĂłwi MirosÂław Pietrucha z UrzĂŞdu Miejskiego w Opolu.

I drugi dowĂłd:
- Za nami stojÂą wieloletnie tradycje organizowania KFPP w Opolu, ale TVN ma prawo urzÂądziĂŚ tam swojÂą wÂłasnÂą imprezĂŞ - powiedziaÂła w wypowiedzi dla Nowej Trybuny Opolskiej Katarzyna Twardowska z zespoÂłu prasowego TVP.

http://www.medialink.pl/media/?telewizj ... 5&id=25382

£ukaszu daruj sobie has³a "znowu k³amiesz" - po prostu takie mia³em informacje. K³amstwo, pomówienia i przemilczenia to Twoja domena. Nie mogê siê pomyliÌ? Gdzieœ us³ysza³em, ¿e to TVP mia³a wspó³finansowaÌ przebudowê amfiteatru i zrobiÌ to pod w³asne potrzeby (wiadomo, ¿e TV ma inne wymagania.) Widocznie by³y b³êdne.

Z drugiej strony okazuje siê, ¿e coœ by³o na rzeczy, skoro jakiœ pan z urzêdu miasta mówi, ¿e TVP nie bêdzie mia³a udzia³u w modernizacji. Widocznie dziennikarz rozmawiaj¹cy z tym panem posiada³ takie same informacje jak ja. Nie s¹dzisz chyba, ¿e pytanie by³o wywo³ane moimi wypowiedziami na tym forum... No có¿ - w tym przypadku wystarczy³o ruszyÌ g³ow¹, zastanowiÌ siê sk¹d wzi¹³ siê taki w¹tek w artykule, ale najwidoczniej to za trudne dla Ciebie.

ZresztÂą nic nie jest to do koĂąca pewne - medialink zazwyczaj bzdury pisze i chyba sam moÂżesz w tej kwestii potwierdziĂŚ me sÂłowa.
Co do festiwalu - a gdzie tu jest b³¹d? Mówi³em, ¿e prawa do KFPP ma tylko i wy³¹cznie TVP (kupili to kilka lat temu) - natomiast umowa dotyczy organizacji festiwalu w opolskim amfiteatrze. Jeœli zechc¹ mog¹ to nawet w Ko³obrzegu zrobiÌ, a w³adzom Opola nic do tego.
Za co można dostać tutaj bana? Za pisanie na innym niż Łukasza forum. Czy to jest wolność, o którą 15 lat temu walczono? Czy to są ideały pomarańczowej rewolucji, której wstążeczkę nasz Admin dał kilka miesięcy temu na swojej stronie? Wątpie....
zadra
Bywalec
Bywalec
Posty: 649
Rejestracja: czwartek 25 lis 2004, 23:58
Lokalizacja: w-wa

Post autor: zadra »

pawell pisze:ja sie dowiedzia³em o tym od pablo_xl ale je¿eli to jest prawda to mam nadzieje ze uda sie TVN-owi kupiÌ prawa do tego Festiwalu i ze poprawi jego jakoœÌ bo niestety w tym roku TVP jak zwykle to zrobi³a nie poprawnie a je¿eli TVN by dosta³ te prawa to w³aœnie jestem te¿ ciekaw czy zachow³a by sie tak jak z Festivalem w Sopocie :roll:
jesli tak poprawi jak jakoœÌ w Sopocie to nie wiem czy to gra warta œwieczki ;-/
Będę z wami szczera
Najlepsza jest Kazimiera
TVN_FAN
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1572
Rejestracja: piątek 11 mar 2005, 19:12
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: TVN_FAN »

pawell pisze:
gazeta.pl pisze:TVN w odwecie za Festiwal Jedynki TVP w Sopocie juÂż planuje sÂłodkÂą zemstĂŞ. W przyszÂłym roku w Opolu
TVP, jak wiadomo, straciÂła na piĂŞĂŚ lat prawa do organizowania festiwalu sopockiego na rzecz TVN. Ale zorganizowaÂła w Operze LeÂśnej Festiwal Jedynki, na kilka tygodni przed imprezÂą TVN-u.
Na reakcjê TVN nie trzeba by³o d³ugo czekaÌ. Zapytali Urz¹d Miasta w Opolu o mo¿liwoœÌ wynajêcia amfiteatru w okresie maja-czerwca. - Rozwa¿aj¹ organizacjê imprezy muzycznej - powiedzia³ nam Miros³aw Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola.
Nied³ugo po TVN do opolskiego ratusza zg³osi³a siê TVP z pytaniem o mo¿liwoœÌ wynajêcia amfiteatru w podobnym okresie. Bo to przecie¿ pod koniec maja albo na pocz¹tku czerwca bêdzie tam organizowaÌ kolejny Festiwal Polskiej Piosenki. Ma to byÌ ostatni festiwal, który gwarantuje TVP umowa z Urzêdem Miasta. - Bêdziemy lojalni wobec naszego dotychczasowego partnera, czyli TVP - mówi Rafa³ Poliwoda, dyrektor Miejskiego Oœrodka Kultury w Opolu zarz¹dzaj¹cego amfiteatrem. - Na pewno nie wynajmiemy amfiteatru TVN-owi w czasie, gdy TVP bêdzie chcia³a robiÌ festiwal.
Kto dostanie amfiteatr przed festiwalem albo po nim? MOK nie ukrywa, Âże ten, kto da wiĂŞcej.
Rzecznik TVP Jaros³aw J. Szczepaùski mówi, ¿e to naturalne, i¿ ró¿ne media walcz¹ o miejsce w opolskim amfiteatrze. Zapowiedzia³, ¿e jego firma bêdzie siê stara³a przed³u¿yÌ kontrakt na organizacjê festiwalu w Opolu. - Nie chcemy zrezygnowaÌ z tego, co jest nasz¹ dobr¹ mark¹ - dodaje. Nie chcia³ powiedzieÌ, czy w przysz³ej umowie z Opolem TVP bêdzie chcia³a na³o¿yÌ embargo na inne imprezy muzyczne w amfiteatrze. - To tajemnica handlowa - mówi.
Andrzej SoÂłtysik, rzecznik TVN, nie chciaÂł rozmawiaĂŚ o opolskich planach TVN.
Szczerze mówi¹c to tak wojna podjazdowa miêdzy TVP a TVN na festiwale jest jak dla mnie œmieszna !! To wygl¹da tak jakby dwoje dzieci licytowa³o siê kto jest lepszy :? Kto lepiej zrobi, kto komu zabierze zabawkê :? Czy to napewno o to chodzi ?? Przeciez niech¿e sie TVN skupi na tym, ¿eby w³aœciwie przygotowaÌ sopocki Festiwal tak, ¿eby byli wszyscy zadowoleni i publicznoœÌ i widzowie i artyœci tam wystêpuj¹cy !!
PrzecieÂż jak te dwie telewizje siĂŞ bĂŞdÂą dalej tak licytowaĂŚ to ani TVP ani TVN nie sprostajÂą zadaniu i mĂłwiÂąc brutalnie schrzaniÂą te Festiwale !! I kto najwiĂŞcej na tym straci ?? Widzowie !! !!, ktĂłrzy bĂŞdÂą musieli oglÂądaĂŚ wynik gÂłupiej licytacji miĂŞdzy telewizjami !! Dlatego apel do TVNu:zajmjcie siĂŞ siĂŞ najpierw Festiwalem w Sopocie-tam siĂŞ sprawdÂźcie a potem myÂślcie o reszcie.

Za sport i transmisje meczĂłw tez prĂłbowaliÂście siĂŞ wziÂąc i jak Wam to wyszÂło ??
ZIMA
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

a niech siĂŞ zajmujÂą Festivalem w Opolu, morze bĂŞda dwa Festivale tak jak w Sopocie a to koÂżyÂśc dla miasta a ludzie i tak co chcÂą to obejrzÂą
Awatar użytkownika
Bartek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1009
Rejestracja: piątek 09 lip 2004, 17:16
Lokalizacja: Przasnysz

Post autor: Bartek »

pisze sie "moÂże" ... i
i "korzyœÌ" ...
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

medialink.pl pisze:Telewizja TVN odcina siĂŞ od planĂłw organizacji konkurencyjnej dla festiwalu w Opolu imprezy. Podczas konferencji prasowej dotyczÂącej sopockiego festiwalu Edward Miszczak, dyrektor programowy stacji zdementowaÂł kontrowersyjne doniesienia.
no i dobrze po co TVN drugi festiwal niech siĂŞ skupiÂą na SF :D :D :D
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
Martin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1027
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 22:31

Post autor: Martin »

MoÂże zrobiÂą ten Festiwal za dwa lata. Jak siĂŞ Opolu skoĂączy umowa z TVP.
Anna Kalczyńska, Anita Werner - Damy Pik Europy i świata
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

to ju¿ zale¿y chyba od tego jak wyjdzie im i jak¹ bêdzie mia³ ogl¹dalnoœÌ Sopot Festival :roll:
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

Ja na pewno bêdê og³ada³ :szok:
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

no ja te¿ i pewnie ka¿dy z t¹d choæ na chwilê prze³¹czy na TVN zobaczyæ jak to wyglada :D
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
ktos
Bywalec
Bywalec
Posty: 810
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2006, 16:30

[TVP1] Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole

Post autor: ktos »

PoraÂżka TVP w Opolu

W niedzielĂŞ zakoĂączyÂł siĂŞ 44 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Opole 2007" przygotowany przez TVP. Jaki byÂł?


W piÂątek podczas pierwszego festiwalowego wieczoru widzowie w opolskim amfiteatrze i telewizyjnej "Jedynce" zobaczyli koncerty Premier, DebiutĂłw i recital obchodzÂącej w Opolu srebrny jubileusz grupy Lady Pank.

W sobotĂŞ, 16 czerwca TVP1 pokazaÂła transmisja koncertu „Superjedynki” oraz „Kabaretron”.

Ostatni dzieĂą Festiwalu to koncert piosenek Seweryna Krajewskiego „Niebo z moich stron”.

Jak media oceniajÂą festiwal TVP?

Rzeczpospolita - JACEK CIEÂŚLAK

Festiwal opolski to telewizyjna klĂŞska
Znane przeboje Seweryna Krajewskiego i najlepsza debiutantka Anna J. Lubieniecka nie uratowaÂły tegorocznej imprezy przed klapÂą

Jedno z najwaÂżniejszych pytaĂą, jakie trzeba postawiĂŚ po 44. edycji opolskiego festiwalu, brzmi: czy za kilkanaÂście lat bĂŞdziemy mogli wskazaĂŚ kompozytora o takim dorobku jak Seweryn Krajewski i poÂświĂŞciĂŚ mu bez wstydu monograficzny wieczĂłr? JeÂśli nie zmieni siĂŞ ÂżenujÂąca polityka repertuarowa wiĂŞkszoÂści stacji telewizyjnych i radiowych, ktĂłre zamiast lansowaĂŚ nowe kompozycje, grajÂą do znudzenia stare szlagiery lub ich przerĂłbki, nie bĂŞdzie do czego wracaĂŚ.

Ka¿dy z dotychczasowych festiwali opolskich wylansowa³ przebój lata. W tym roku nie jestem pewien, czy zwyciê¿czyni w kategorii Premier Patrycja Markowska podbije serca Polaków, a najgorsze jest to, ¿e nie mia³a konkurencji. Chaos w Jedynce TVP doprowadzi³ do tego, ¿e wiêkszoœÌ licz¹cych siê gwiazd nie mia³a ochoty wystartowaÌ w najbardziej presti¿owym do tej pory konkursie polskiej piosenki.

Ambitny byÂł pomysÂł pokazania debiutantĂłw w bezpoÂśredniej transmisji. Nie udaÂło siĂŞ jednak zgromadziĂŚ choĂŚby kilku wartoÂściowych mÂłodych wykonawcĂłw. A zmuszanie do reinterpretacji cudzych hitĂłw przekreÂśliÂło szansĂŞ na to, byÂśmy poznali nie tylko ich gÂłosy, ale i gusty muzyczno-literackie. Tym samym Telewizja Polska, ktĂłra powinna dbaĂŚ o rozwijanie talentĂłw, zachowaÂła siĂŞ jak komercyjny producent programu typu "Idol". Ciekaw jestem, jak potoczy siĂŞ kariera Anny JĂłzefiny Lubienieckiej, bo nie mam pewnoÂści, czy ktoÂś z branÂży zaproponuje jej coÂś wiĂŞcej niÂż odgrzewanie starych kotletĂłw. Nie widaĂŚ takich artystĂłw i producentĂłw jak Grzegorz Ciechowski, ktĂłry pomĂłgÂł Justynie Steczkowskiej po wygranej w Opolu.

Dobra by³a koncepcja po³¹czenia recitali laureatów Superjedynek z piosenkami starszych gwiazd, których rówieœnicy przed telewizorami nie czuli siê pominiêci, a muzyka znowu ³¹czy³a pokolenia. Jednak gusty g³osuj¹cych w plebiscycie TVP, zw³aszcza w kategoriach pop, za³amuj¹. Jeœli Gosia Andrzejewicz, która w Opolu, szczególnie we w³oskojêzycznej piosence, pokaza³a, ¿e nie powinna w ogóle wychodziÌ na estradê, jest najlepsz¹ debiutantk¹ i wokalistk¹ minionego sezonu - to kto by³ najgorsz¹?

ÂŻenujÂąca byÂła tegoroczna edycja Kabaretonu, a uczynienie jego patronem Jana Tadeusza StanisÂławskiego - duÂżym nietaktem wobec zmarÂłego. Na dÂługo przed festiwalem spekulowano, czy mamy do czynienia z prĂłbami politycznej cenzury. W Opolu podjĂŞto wszystkie gorÂące tematy -koalicji, teczek, teletubisiĂłw, kanonu lektur, ale w taki sposĂłb, jakby chciano do ÂżartĂłw z tych kwestii zniechĂŞciĂŚ. Skecze, ktĂłre nudzÂą i sÂą ostroÂżne, by nikogo nie uraziĂŚ - to czysta perwersja, ale i wazeliniarstwo. Honoru polskich satyrykĂłw bronili tylko Janusz RewiĂąski i Krzysztof Piasecki oraz Klimakterium.

W minionych latach ci, ktĂłrzy czuli niedosyt po Opolu, mogli liczyĂŚ, Âże na antenie Jedynki obejrzÂą festiwal w Sopocie. W tym roku go nie bĂŞdzie. TVP poddaÂła siĂŞ bez walki z TVN, ktĂłra przygotowuje wydarzenie rangi miĂŞdzynarodowej z recitalem Norah Jones. Szefowie Jedynki walczÂą chyba o nagrodĂŞ specjalnÂą koncernu ITI, bo na wystĂŞp w "TaĂącu z gwiazdami" nie majÂą przecieÂż szans.


Gazeta Wyborcza - Robert Sankowski

Festiwal do zapomnienia
Premiery bez prawdziwego przeboju, Debiuty udajÂące "SzansĂŞ na sukces", nieÂśmieszny Kabareton, z ktĂłrego widzowie wychodzili w trakcie koncertu oraz Superjedynki, w ktĂłrych tegorocznych laureatĂłw bez najmniejszego wysiÂłku przyĂŚmiewaÂły gwiazdy sprzed lat. O 44. festiwalu piosenki w Opolu organizowanym przez TVP moÂżna powiedzieĂŚ przede wszystkim, Âże siĂŞ odbyÂł.

Najpierw kilka tygodni nadymania festiwalowego balonu, a potem impreza bez wyrazu. Mo¿e nie ma siê o co obra¿aÌ? Dziœ wszystkie telewizyjne widowiska realizuj¹ podobny schemat. Z jednym ma³ym "ale". Festiwale przygotowywane przez stacje komercyjne - TOPtrendy (Polsat) i Sopot (TVN) - nie zawsze zachwycaj¹ poziomem artystycznym, ale przynajmniej nieŸle siê je ogl¹da. Opole od dobrych paru sezonów pogr¹¿a siê zarówno w muzycznej, jak i telewizyjnej nijakoœci. Akurat ten nadêty telewizyjny balon nawet nie potrafi pêkn¹Ì z hukiem. Powietrze uchodzi z niego w ma³o widowiskowy sposób.

Przeboje? "Œwiat siê pomyli³" Patrycji Markowskiej to utwór co najwy¿ej przeciêtny. A i tak wygra³ zas³u¿enie, bo faktycznie wybija³ siê na tle konkursowej stawki. Nowe twarze? - Niestety, okaza³o siê, ¿e jeœli chodzi o twórczoœÌ m³odych, materia jest zbyt mia³ka - oznajmi³a odpowiedzialna za koncert Debiutów El¿bieta Skrêtkowska i zarz¹dzi³a, aby m³odzi artyœci przygotowali do konkursu w³asne wersje polskich przebojów. Obejrzeliœmy wiêc kolejn¹ wersjê "Szansy na sukces".

Superjedynki? Ale jak powaÂżnie traktowaĂŚ zwyciĂŞÂżajÂące w tym plebiscycie gwiazdy, skoro bez problemu przebili je zaproszeni na scenĂŞ jedynie w charakterze "przerywnikĂłw" Alicja Majewska, Ewa Bem czy Jerzy PoÂłomski? I jak powaÂżnie traktowaĂŚ sam plebiscyt, w ktĂłrym w kategorii Hip-Hop pÂłyta Mezo wygrywa ze znakomitymi produkcjami O.S.T.R.-a czy Fisza i Emade, a w kategorii Teledysk rozbuchany realizatorsko, ale kiczowaty klip Stachurskiego do utworu "Z kaÂżdym twym oddechem" bije wysmakowanÂą plastycznie realizacjĂŞ do piosenki Ani DÂąbrowskiej "Trudno mi siĂŞ przyznaĂŚ"?

Na tegorocznym Opolu by³o jednak wiêcej kontrowersji. Nie chodzi nawet o nieobecnoœÌ Piotra Rubika - zdobywcy Superjedynki w kategorii P³yta Pop. To tylko kolejna runda pojedynku kompozytora z by³¹ agencj¹ koncertow¹. PrzyczepiÌ mo¿na siê do paru innych momentów festiwalu. W Debiutach, którym szefowa³a autorka "Szansy na sukces", wygra³a Anna Józefina Lubieniecka œpiewaj¹ca utwór Wilków "Eli lama sabachtani". Wczeœniej zwyciê¿czyni "Szansy na sukces".

Trio Big Stars oraz Maciej Silski zaÂśpiewali w Premierach, choĂŚ w momencie zgÂłaszania siĂŞ do konkursu nie mieli na swym koncie - wbrew regulaminowi tego koncertu - nawet jednej pÂłyty dÂługograjÂącej. A jakim cudem w Superjedynkach w kategorii "Rock" niszowa Bohema pokonaÂła Myslovitz i Wilki?

Festiwal mia³ te¿ ewidentne wpadki. W tym roku wszyscy œpiewali na nim na ¿ywo. Jeszcze na próbach wywo³a³o to spory pop³och w zespole towarzysz¹cym Gosi Andrzejewicz - laureatki Superjedynek w kategoriach Wokalistka i Debiut. Ale potknêli siê te¿ starzy wyjadacze. W kiepskiej formie by³ Janusz Panasewicz - wokalista œwiêtuj¹cego w Opolu 25 lat Lady Pank oraz Robert Gawliùski, który odebra³ Superjedynki w kategoriach Wokalista oraz - razem z Wilkami - Zespó³ Roku. Natomiast wbrew obawom poradzi³a sobie Andrzejewicz. G³os ma s³aby, cienki i nijaki, ale ma. Jeœli jednak g³ównym wydarzeniem festiwalu w Opolu ma byÌ fakt, ¿e jakaœ jego gwiazdka umie w miarê czysto œpiewaÌ do mikrofonu, to ja za taki festiwal dziêkujê.

Gazeta Wyborcza - Anita Dmitruczuk

Gwizdy na propisowskim Kabaretonie
Tego jeszcze na festiwalu w Opolu nie by³o. PublicznoœÌ najpierw wygwizda³a Andrzeja Rosiewicza œpiewaj¹cego o "czterech Ziobrach". A od piosenki "Co myœli Jaros³aw Kaczyùski" zaczê³a tak gremialnie wychodziÌ z amfiteatru, ¿e kamerzyœci szukali kogoœ, kto dobrze siê bawi, ¿eby móc go pokazaÌ w TVP Marcin Wolski, wspó³autor scenariusza Kabaretonu, jest zadowolony. Uzna³, ¿e publicznoœÌ wychodzi³a, bo nie wiedzia³a, ¿e to jeszcze nie koniec. Jeszcze przed festiwalem zarzucano mu, ¿e wybiera do wystêpu w Opolu artystów schlebiaj¹cych w³adzy, m.in. Andrzeja Rosiewicza, który zaœpiewa³ piosenkê "Wystarcz¹ cztery Ziobra, a Polska bêdzie dobra". Zosta³ za ni¹ wygwizdany. - To znaczy, ¿e to by³ dobry wystêp, bo wywo³a³ emocje, tyle ¿e publicznoœÌ ma swoje preferencje - t³umaczy Wolski.

Rzeczywiœcie mia³a, bo nie da³a siê wci¹gn¹Ì w wspólne œpiewanie refrenu piosenki Marka Majewskiego "Co myœli Jaros³aw Kaczyùski". Po prostu wysz³a i pod koniec programu amfiteatr œwieci³ pustkami.

- Ludzie nie byli przygotowani na tak d³ugie widowisko, siedzieli w amfiteatrze od godziny 20, wiêc nast¹pi³o zmêczenie materia³u - twierdzi Wolski. Przekonuje, ¿e Kabareton by³ politycznie zró¿nicowany i nikt cenzury mu zarzuciÌ nie mo¿e. ChoÌ, jak doda³, tym razem by siê przyda³a - przy wystêpie Krzysztofa Piaseckiego i Janusza Rewiùskiego, który by³ jedynym udanym popisem w sobotnim koncercie. Ale panowie œpiewali niestety o "j¹drkach Leppera", co Wolski uzna³ za nieeleganckie i niesmaczne.

- Oni w tej telewizji siĂŞ teraz wszystkiego bojÂą. Ja nie wiem, czy jest czego, ale ja siĂŞ w kaÂżdym razie nie bojĂŞ - skwitowaÂł Krzysztof Piasecki.

Jan Pietrzak, który odebra³ podczas Kabaretonu Grand Prix za ca³okszta³t twórczoœci, powiedzia³ nam, ¿e to nie by³o udane przedsiêwziêcie, ale nie chce go recenzowaÌ. - Ja w ka¿dym razie nie mia³em wp³ywu na to, co zobacz¹ ludzie w Opolu - zaznaczy³. Sam np. opowiedzia³ m.in. dowcip o gaŸdzie i gaŸdzinie z du¿¹ gromadk¹ umorusanych dzieci. Gazda do ¿ony: - To co? Myjemy czy robimy nowe?

ÂŻycie Warszawy PRZEMEK DZIUBÂŁOWSKI

SÂłabi radzÂą sobie Âświetnie
Koncerty jubileuszowe i triumf debiutantki Anny JĂłzefiny Lubienieckiej to najjaÂśniejsze punkty festiwalu. Superjedynki byÂły zmasowanym atakiem muzycznej tandety.

– Amfiteatr od kilku lat bĂŞdzie remontowany – ÂżartowaÂł Artur Orzech, otwierajÂąc 44. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Obiekt nie doczekaÂł siĂŞ dotychczas renowacji i wyglÂąda nieduÂżo lepiej niÂż po powodzi, ktĂłra dziesiĂŞĂŚ lat temu dotknĂŞÂła Opole.

Pierwotnie planowano, by przy amfiteatrze powstaÂło Narodowe Muzeum Rozrywki. Nie bĂŞdzie na to pieniĂŞdzy. Amfiteatr ma zyskaĂŚ jedynie nowe trybuny, zadaszenie i wiĂŞkszÂą scenĂŞ. A przez najbliÂższe dwa lata sam bĂŞdzie jednym wielkim muzealnym eksponatem.

ÂŚwiat to za maÂło
Festiwal przyciÂągaÂł repertuarowym bogactwem: w piÂątek 22 wykonawcĂłw w dwĂłch konkursach – powracajÂących do bezpoÂśredniej transmisji DebiutĂłw i tradycyjnych Premier, oraz jubileuszowy koncert Lady Pank, w sobotĂŞ ponadszeÂściogodzinny blok z Superjedynkami i kabaretonem, a w niedzielĂŞ poÂżegnanie najwiĂŞkszymi przebojami Seweryna Krajewskiego.

DuÂżo niekoniecznie znaczy dobrze, a premiera wcale nie musi byĂŚ premierÂą. WÂśrĂłd dziesiÂątki wykonawcĂłw, poza Mieczem SzczeÂśniakiem, na ktĂłrego obecnoœÌ organizatorzy zawsze mogÂą liczyĂŚ, brakowaÂło wielkich polskiej rozrywki. ZwyciĂŞskie trzy piosenki byÂły doskonale znane publicznoÂści, a o ich wyborze zdecydowaÂła nie jakoœÌ, lecz marketing. Najlepszy sztab specĂłw w tej dziedzinie miaÂła Patrycja Markowska, ktĂłra w katowanej przez radio i telewizjĂŞ piosence „ÂŚwiat siĂŞ pomyliÂł” Âśpiewa: „RadzĂŞ sobie Âświetnie – przecieÂż wiesz”. Wiemy – gdy pojawiÂła siĂŞ na scenie, amfiteatr pÂłon¹³ sztucznymi ogniami, dystrybuowanymi w paczkach z jej zdjĂŞciem i hasÂłem „GÂłosuj na PatrycjĂŞ”.
Braci Cugowskich bardziej hoÂłubiÂą widzowie Polsatu
– tytuÂł „Jeszcze raz” mĂłgÂł sugerowaĂŚ, Âże zgarniĂŞcie przed tygodniem wszystkich trofeĂłw na konkurencyjnym festiwalu TOPtrendy to za maÂło. Ale na imprezie TVP zadowoliĂŚ musieli siĂŞ drugim miejscem. W cieniu dzieci legend polskiej rozrywki pozostaÂł Maciej Silski, z lansowanym wÂłaÂśnie singlem „PĂłki co”. Tu zawiĂłdÂł chwyt marketingowy – wyrycie scyzorykiem na Âścianie w ubikacji przy festiwalowej kafejce jego nazwiska i tytuÂłu pierwszej pÂłyty „Alodium” to takÂże za maÂło.

ÂŻadna z premierowych piosenek nie bĂŞdzie nigdy w stanie tak poruszyĂŚ publicznoÂści jak te z repertuaru obchodzÂącego 25-lecie Lady Pank. Nikomu nie trzeba byÂło rozdawaĂŚ zapalniczek, by setki ognikĂłw zapÂłonĂŞÂły przy dedykowanej zmarÂłemu przed kilkoma dniami Jackowi Skubikowskiemu jego balladzie „Zawsze tam gdzie ty”.

Szansa na debiut
InnÂą piosenkĂŞ Skubikowskiego – „Droga pani z telewizji” – usÂłyszeliÂśmy w konkursie DebiutĂłw przygotowanym przez ElÂżbietĂŞ SkrĂŞtkowskÂą. PomysÂł na koncert wykorzystywaÂł formu³ê „Szansy na sukces”. Z tÂą ró¿nicÂą, Âże zamiast repertuaru jednego wykonawcy debiutanci mierzyli siĂŞ z opolskimi przebojami. W wiĂŞkszoÂści, z miernym skutkiem, czego przykÂładem choĂŚby wspomniany utwĂłr Lombardu w wykonaniu laureata „Szansy…” – Mateusza Rychlewskiego. ObroniÂł siĂŞ jedynie „Bananowy song” w interpretacji Daniela MoszczyĂąskiego, niegdyÂś czÂłonka boysbandu Just 5, obecnie lidera funkujÂącej grupy Wolny Band.

– Sama nazwa „Debiuty” sugeruje, Âże to ma byĂŚ coÂś ÂświeÂżego, nowego, innego – narzekaÂł Jarek KubĂłw, opolanin, ktĂłry w ubiegÂłym roku wygraÂł Debiuty. Tak jak jego zespó³ – Jarecki – byÂł wielkim odkryciem tamtego festiwalu, tak Anna JĂłzefina Lubieniecka jako interpretatorka wyrosÂła ponad przeciĂŞtnÂą. Gdy ÂśpiewajÂąc „Eli Lama Sabachtani”, wyszeptaÂła „I tak wszystko to, co mamy, jest w naszych sercach” jasne byÂło, skÂąd pÂłynie jej gÂłos.

DziewiĂŞtnastolatka jest laureatkÂą „Szansy na sukces”, wystĂŞpowaÂła w musicalu „Romeo i Julia”, a od niedawna jest solistkÂą towarzyszÂącÂą Piotrowi Rubikowi. – PrzyjĂŞÂłam tĂŞ propozycjĂŞ, bo nie miaÂłam nic do stracenia. Na pewno jednak nie dam siĂŞ zaszufladkowaĂŚ – mĂłwi Lubieniecka. – Teraz postanowiÂłam inwestowaĂŚ w gÂłos. Na poczÂątek rzuciÂłam palenie.

Teletubiœ w roli g³ównej
Koncert Superjedynek lepiej przemilczeĂŚ – byÂł festiwalem zÂłego smaku z GosiÂą Andrzejewicz i The Jet Set w rolach g³ównych. Aby wszystkich zadowoliĂŚ, dodano wykonawcĂłw i przeboje sprzed lat, jak „Nie liczĂŞ godzin i lat” Andrzeja RybiĂąskiego czy „CaÂła sala Âśpiewa z nami” Jerzego PoÂłomskiego.

NajgorĂŞcej, jeszcze przed festiwalem, komentowano kabareton, na ktĂłrym o cenzurze, rzekomo stosowanej przez Marcina Wolskiego, nie byÂło juÂż mowy. O dowcipie wywoÂłujÂącym salwy Âśmiechu teÂż nie. Z wyjÂątkami – duetem Janusz RewiĂąski/Krzysztof Piasecki (pieϝ o jÂądrach JĂŞdrka Leppera nuciÂł caÂły amfiteatr) i KrystynÂą Sienkiewicz promujÂącÂą sportowy styl Âżycia. Reszta nudziÂła wariacjami dowcipĂłw, w ktĂłrych jak mantra powtarzaÂły siĂŞ sÂłowa: teletubiÂś i kaczor. Kiedy kabareton koĂączyÂł o godz. 2 w nocy Jan Pietrzak, amfiteatr ÂświeciÂł pustkami.

Historie z Âżycia
Festiwal uratowaÂł wczorajszy koncert „Niebo z moich stron” poÂświĂŞcony Sewerynowi Krajewskiemu. A wÂłaÂściwie jego piosenki w swingujÂąco-jazzujÂących aranÂżacjach i oryginalnych, ale oddajÂących ducha pierwowzoru interpretacjach.

– Nie zdawaÂłem sobie sprawy, Âże te wszystkie piosenki napisaÂł Krajewski – mĂłwiÂł Borys Szyc, ktĂłry zmierzyÂł siĂŞ z piosenkÂą „Wariatka taĂączy”. Z sukcesem. – Z samych tytu³ów moÂżna juÂż uÂłoÂżyĂŚ historiĂŞ niejednego Âżycia – dodaÂł Andrzej Poniedzielski, ktĂłry z wÂłaÂściwÂą sobie gracjÂą i rytmem poprowadziÂł koncert.

Co prawda, nie byÂł to tak wyjÂątkowy wieczĂłr jak legendarne „Zielono mi” sprzed dekady, ale szczĂŞÂście byÂło blisko. Brawo dla reÂżysera Krzysztofa JaÂślara. Krajewski, ktĂłry zrezygnowaÂł z publicznych wystĂŞpĂłw, powinien byĂŚ zadowolony.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość