Plebiscyty dziennikarskie

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderator: Łukasz

Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Plebiscyty dziennikarskie

Post autor: Maciek_POZ »

XXV finał Grand Press, który odbył się w Muzeum Żydów Polskich Polin w dniu 7 grudnia 2021 roku.

Po występie artystycznym głos zabrał redaktor naczelny magazynu "Press" Andrzej Skworz, szczególną uwagę zwróciłem na jego "medialne streszczenie" mijającego roku:
Nikt nie przypuściłby, że zamiast oddalać się od standardów medialnych komunizmu, będziemy się do nich przybliżać. Któż mógłby przewidzieć, że w mijającym roku rząd próbował wykończyć wolne media przy pomocy nowego podatku od reklamy, szefowie państwowej firmy postanowili zwolnić 23 z 24 redaktorów naczelnych mediów regionalnych. Któż by przypuścił, że partia rządząca będzie próbowała przejąć największą telewizję informacyjną w Europie, parlament po raz pierwszy zdecyduje, że dziennikarze nie mają prawa relacjonować tego, co się dzieje na części naszego kraju, a policja będzie stosować przemoc wobec tych, którzy relacjonują protesty uliczne. Aż boje się pomyśleć o przyszłorocznym rankingu wolności prasy i o tym na jakim miejscu znowu się znajdziemy, o ile miejsc spadniemy i pomiędzy jakie kraje trafimy.
(z tą największą telewizją informacyjną w Europie była lekka przesada, nawet jeśli ograniczylibyśmy się tylko do UE to jest jeszcze Deutsche Welle czy France24, gdyby była mowa tylko o krajach tzw. Nowej UE, które przystąpiły po 2004 roku, to OK)

Do konkursu zgłoszono 1000 materiałów, do finału trafiło 63 w 8 kategoriach, przyznano 3 nagrody specjalne.

Lista zwycięzców:
Kategoria News: Jacek Harłukowicz (Gazeta Wyborcza) za cykl "Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki"
Kategoria Dziennikarstwo Śledcze: Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz (Gazeta Wyborcza) za cykl "Afera Daniela Obajtka"
Nagroda specjalna Grand Press Digital: Radio 357
Publicystyka: Katarzyna Boni (Dwutygodnik) za "Samotność. Całun w spirytusie"
Reportaż prasowy / internetowy: Anna Śmigulec (Wirtualna Polska) za "Włady ciał i umysłów"
Nagroda specjalna Grand Press Economy: Łukasz Wilkowicz (Dziennik Gazeta Prawna)
Reportaż audio: Agnieszka Szwajgier (Radio 357) za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?"
Reportaż TV/wideo: Marcin Gutowski (TVN24) za "Don Stanislao"
(w tej kategorii była potężna liczba nominowanych z TVN, bowiem mieliśmy jeszcze Grzegorza Głuszaka za reportaż "To nie ja zabiłam" o sprawie Beaty Pasik - która może być równie głośna co ta z Tomaszem Komendą, Piotra Jaconia za "Wszystko o moim dziecku" - o rodzinach osób transseksualnych, zresztą już nagradzany, Katarzynę Lazzeri za "Granicę życia i śmierci", która w poruszający sposób przedstawiła dramat uchodźców na polsko-białoruskiej granicy)
Nagroda specjalna im. Bohdana Tomaszewskiego: Radosław Leniarski (Gazeta Wyborcza)
Wywiad 2020: Violetta Krasnowska (Polityka) "Nie chcę robić kłopotu"
Wywiad 2021: Magdalena Rigamonti (TOK FM) za cykl "Rzeczpospolita Kościelna"
Dziennikarstwo specjalistyczne: Michał Fuja (TVN24) za "Zarobić na chorych na raka"
(w tej kategorii był jeszcze Dariusz Kubik z materiałem "Sędzia widmo")
Książka reporterska roku: Aborcja jest (Katarzyna Wężyk, wyd. Agora)
Grand Press XXV-lecia: Bertold Kittel (TVN24)
Dziennikarz Roku: Andrzej Poczobut (Gazeta Wyborcza)

Pośród wielu przemów, w których dziękowano najbliższym osobom, czy kolegom i koleżankom z redakcji, moją uwagę zwróciły dwie wypowiedzi, jedna zwracająca uwagę na młodych dziennikarzy, a druga na wzrastające problemy z wolnością mediów w Polsce.

Paweł Figurski: Gratuluje Jarosławowi Kaczyńskiemu. On kiedyś powiedział, że "będzie rządzić Polską jak Obajtek Pcimem", więc mamy 7% inflację, mamy kryzys na południu, wschodzie i zachodzie, pięćset osób umiera dziennie na COVID-19, a rząd zakazuje komunii w grudniu, także serdecznie gratuluję. Jest tutaj troska o wolność mediów, o wolność prasy i chciałbym mówiąc tutaj do wydawców, żebyście mieli na uwadze młodych dziennikarzy poza Warszawą. Trudno się broni demokracji bez umowy o pracę, i trudno się broni demokracji, gdy podwyżka przychodzi wraz z podwyżką pensji minimalnej

Madgalena Rigamonti: Rozmawiałam z panem profesorem Marcinem Wiąckiem, to jest nowy Rzecznik Praw Obywatelskich. Zapytałam go wprost - czy blokowanie dostępu do informacji nam, obywatelom to jest łamanie praw człowieka? Odpowiedział: tak. Proszę Państwa, to co się dzieje na granicy w stosunku do nas dziennikarzy, to jest łamanie praw człowieka. To co się dzieje na granicy w stosunku do ludzi, do uchodźców, którzy tam chorują, umierają, to jest łamanie praw człowieka i my o tym musimy głośno mówić, musimy o tym głośno krzyczeć i informować świat i musimy o tym wszyscy pamiętać
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Plebiscyty dziennikarskie

Post autor: Maciek_POZ »

Jeszcze w ramach uzupełnienia
GRATULACJE :!:

Michał Fuja
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Marcin Gutowski
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości