Technikalia

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderator: Łukasz

Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Technikalia

Post autor: Mastrokan »

W lipcu zeszłego roku w temacie o Marcie Kielczyk nawiązała się ciekawa dyskusja o technikaliach, rozmawialiśmy też potem o zrobieniu osobnego tematu, gdzie można na te tematy rozmawiać więc postanowiłem coś takiego zrobić.

Poniżej wrzucam niektóre posty.

P.S. Jeśli ktoś jest oznaczony i wyskoczy mu powiadomienie a nie jest zainteresowany to przepraszam, wziąłem po prostu cytaty z tamtego wątku
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Mastrokan pisze: czwartek 30 cze 2022, 15:27
Hubert-2020 pisze: środa 29 cze 2022, 23:49
jarwic pisze: poniedziałek 06 cze 2022, 21:32 Pomijając politykę w TVP są piękne kobiety tylko nie wiem dlaczego jakiś ban jest na ich pokazywanie
Może pokazać Ewę Bugałę?
Uwaga! Będzie długo i nudno, ale przeczytajcie:

Nie ma żadnego bana. Powodów dlaczego jest mniej capsów czy filmików z prezenterkami z innych stacji jest co najmniej kilka:

1. zwróćcie uwagę na nazwę tej strony i tego forum - z natury rzeczy ludzie bardziej skupiają się na załodze TVNu niż innych telewizji

Przy następnych punktach będę mówił za siebie, ale większość uploaderów tutejszych pewnie się ze mną zgodzi:

2. musicie sobie uświadomić, że capsowanie czy tym bardziej wrzucanie filmików, nie jest takie proste jak się wydaje - na moim przykładzie:

1) muszę najpierw nagrać konkretny program na dekoder - już tu jest pierwsza trudność, bo musisz pamiętać żeby poplanować te nagrania, dodatkowo zazwyczaj nie wiesz czy będzie prowadziła je osoba, która cię interesuje i nagrywasz na pałę i potem przeglądasz. Generalnie przypuszczam, że większość uploaderów oddałaby królestwo za rozpiski dyżurów, ja na pewno :) Dodatkowym ograniczeniem jest pojemność dysku dekodera
2) następnie muszę zgrać nagranie z dekodera - to zajmuje kupę czasu, bo zgrywanie polega na nagrywaniu tego co leci z dekodera - czyli jednym słowem jeśli chcesz zgrać 40 minutowy program, musisz przez 40 min nagrywać. Oczywiście można pewne rzeczy przewijać, ale w przypadku takiego np. Dnia na żywo gdzie program trwa kilka godzin, podzielony na odcinki ok. 30min, to wyciągnięcie interesujących fragmentów zajmuje naprawdę dużo czasu
3) obróbka - tu wszystko zależy od wprawy i ilości materiału, ale dobre pocięcie materiału zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Oprócz tego jest jeszcze renderowanie przyciętego filmu - tu dużo zależy od komputera, ja mam dość mocną maszynę stacjonarną, więc zajmuje to kilka minut, ale gdy ktoś robi to np. na laptopie, taki rendering może również zająć kilkanaście/dziesiąt minut
4) wrzucenie na Youtube - tu dużo zależy od tego jakie łączę mamy - generalnie zazwyczaj zajmuje to następne kilkanaście minut, oprócz tego trzeba porobić opisy itp.

Jak sobie to wszystko podliczycie to wychodzi naprawdę sporo czasu. Wczoraj wrzuciłem 6 filmików - 2 miałem gotowe wcześniej, 4 musiały przejść wszystkie powyższe punkty - gdy podliczę ile czasu nad nimi spędziłem wychodzi ok. 5-6 godzin w dwa wieczory, jednego zgrywałem, drugiego cała reszta. Pamiętajcie też, że nikt tu nie robi tego zawodowo, nikt nie siedzi non stop przed telewizorem, ogląda, wybiera, na bieżąco przerabia. Są programy, które się fajnie nagrywa, bo mają określoną formułę, wiadomo kiedy jest coś co może być interesujące (takimi programami jest np. Dzień po dniu w TVN24 - tu też ciekawostka - prezenter który prowadzi serwis o 19.10 zazwyczaj prowadzi też DpD czy prognozy pogody w porankach Polsat News, bo są o określonych godzinach), a są i upierdliwe jak np. Dzień na żywo, gdzie jest dużo treści, ale materiału interesującego nas mało.

3. zdrowie psychiczne - jak zacząłem nagrywać, głośno było o tych zakonnicach znęcających się nad niepełnosprawnymi w Jordanowie. Przez dwa czy trzy dni był to główny temat, przez co musząc przeglądać nagrania z tamtych dni, mógłbym podać bez mała z pamięci kolor farb w pokojach w tym ośrodku. Jeśli miałbym nagrywać i słuchać tych samych newsów jeszcze raz albo dwa, tyle że z innych telewizji - zwariowałbym

4. problem TVP - zgadzam się, że uroda obecnych prezenterek TVP to chyba jedyny plus prezesowania Kurskiego (chociaż nie wiem na ile to od niego zależy). Mimo to dla mnie dłuższe oglądanie TVP jest niemożliwe - tamtejsza propaganda jest tak męcząca i momentami wręcz obraźliwa dla mojej inteligencji (patrz wczorajsze "Tusk nie radzi sobie z inflacją"), że oglądając TVP głównie się denerwuje. Nagrywanie tych filmików i wrzucanie na forum traktuje jako hobby, a hobby powinno być raczej przyjemne, a nie wkur*****. Z tego powodu raczej nie liczcie na nagrania ode mnie z TVP, z tego co wiem lub mi się wydaje to część uploaderów myśli podobnie.

Są kanały na Youtube, które specjalizują się w nagraniach z TVP i polecam tam szukać materiałów.
Możecie też sami spróbować wrzucać na forum, jeśli nie macie możliwości zgrywać z dekodera zawsze można nagrywać czy capsować ze streamów. Są programy do nagrywania ekranu np. OBS i możecie też się przysłużyć społeczeństwu :)

Tyle ode mnie.
Meteor pisze: piątek 01 lip 2022, 21:37 Parę razy robiłem screeny ze streamingu, bo coś mi się nie nagrało i mogę potwierdzić że jest to czasochłonne. Jak bym miał tylko tak robić, to już chyba bym sobie odpuścił. Z nagraniem z telewizji, które można sobie otworzyć MPC i jednocześnie w programie do edycji wideo jest zdecydowanie łatwiej i szybciej. W edytorze się szybko "przemiata" nagranie, patrzy na czas, w MPC Ctrl+G, wpisujemy czas, Alt+I, Enter i mamy screena. Jakbym chciał, to bym się w przerwie pomiędzy serwisami informacyjnymi DnŻ wyrobił.
Najwięcej czasu zajmuje później kontrola jakości czyli usuwanie(!) screenów tak żeby zostały najlepsze i żeby nie były takie same. Dodatkowa kompresja PNG to już praca komputera, ja w tym czasie mogę robić coś innego.

Programów informacyjnych TVP unikam. Ciężko się to ogląda. Screenów wrzucać też nie zamierzam (klauzula sumienia ;) ).

@e900, Mastrokan, z ciekawości, jakim programem wycinacie i montujecie nagrania?
Meteor pisze: piątek 01 lip 2022, 21:37 Parę razy robiłem screeny ze streamingu, bo coś mi się nie nagrało i mogę potwierdzić że jest to czasochłonne. Jak bym miał tylko tak robić, to już chyba bym sobie odpuścił. Z nagraniem z telewizji, które można sobie otworzyć MPC i jednocześnie w programie do edycji wideo jest zdecydowanie łatwiej i szybciej. W edytorze się szybko "przemiata" nagranie, patrzy na czas, w MPC Ctrl+G, wpisujemy czas, Alt+I, Enter i mamy screena. Jakbym chciał, to bym się w przerwie pomiędzy serwisami informacyjnymi DnŻ wyrobił.
Najwięcej czasu zajmuje później kontrola jakości czyli usuwanie(!) screenów tak żeby zostały najlepsze i żeby nie były takie same. Dodatkowa kompresja PNG to już praca komputera, ja w tym czasie mogę robić coś innego.

Programów informacyjnych TVP unikam. Ciężko się to ogląda. Screenów wrzucać też nie zamierzam (klauzula sumienia ;) ).

@e900, Mastrokan, z ciekawości, jakim programem wycinacie i montujecie nagrania?
e900 pisze: piątek 01 lip 2022, 21:45 ja korzystam z davinci,chciałem się przesiąść na hitfilm ale tamto to już w ogóle czarna magia.a co do tego triku z media player co podałeś to nawet nie wiedziałem :D Ja to screeny zawsze robiłem tak,że po nagraniu robiłem screeny.Na szczęście mam na razie z tym spokój bo nie chcę wrzucać zdublowanych screenów sprzed kilku miesięcy,a zanim dojdę do aktualnej daty to zapewne znowu mi się to znudzi. Ogólnie nie widzę nigdzie na forum działu z offtopicem,jedyne co jest to "na każdy temat" i teraz mam zagwozdkę,mam kilka pytań co do dalszych nagrań/rozdzielania fimów itp, i nie wiem czy to tam wrzucić czy Admin usunie :D
Meteor pisze: piątek 01 lip 2022, 21:54 DaVinci Resolve jest dobry, ale do komfortowej pracy ma duże wymagania sprzętowe. I nie pamiętam czy w darmowej wersji wykorzystuje GPU do renderowania.
e900 pisze: piątek 01 lip 2022, 21:45 Ogólnie nie widzę nigdzie na forum działu z offtopicem,jedyne co jest to "na każdy temat" i teraz mam zagwozdkę,mam kilka pytań co do dalszych nagrań/rozdzielania fimów itp, i nie wiem czy to tam wrzucić czy Admin usunie :D
Dział "Na każdy temat" właśnie po to jest, żeby dyskutować o wszystkim :)
Hubert-2020 pisze: piątek 01 lip 2022, 21:55
Meteor pisze: piątek 01 lip 2022, 21:37 Parę razy robiłem screeny ze streamingu, bo coś mi się nie nagrało i mogę potwierdzić że jest to czasochłonne. Jak bym miał tylko tak robić, to już chyba bym sobie odpuścił. Z nagraniem z telewizji, które można sobie otworzyć MPC i jednocześnie w programie do edycji wideo jest zdecydowanie łatwiej i szybciej. W edytorze się szybko "przemiata" nagranie, patrzy na czas, w MPC Ctrl+G, wpisujemy czas, Alt+I, Enter i mamy screena. Jakbym chciał, to bym się w przerwie pomiędzy serwisami informacyjnymi DnŻ wyrobił.
Najwięcej czasu zajmuje później kontrola jakości czyli usuwanie(!) screenów tak żeby zostały najlepsze i żeby nie były takie same. Dodatkowa kompresja PNG to już praca komputera, ja w tym czasie mogę robić coś innego.

Programów informacyjnych TVP unikam. Ciężko się to ogląda. Screenów wrzucać też nie zamierzam (klauzula sumienia ;) ).

@e900, Mastrokan, z ciekawości, jakim programem wycinacie i montujecie nagrania?
Ja ze swojej strony powiem:
Jeśli chodzi o nagrania, tak jak wyżej napisałem używam systemowej opcji "win+alt+R". Jeśli chodzi o obróbkę, to w zupełności wystarcza windowsowy edytor video. Jedyną jego wadą jest to, że scalanie video 1080 px zajmuje sporo czasu. Tych funkcji ostatnio używałem kolekcjonując sobie bugalenie E. Bugały (ale w rozdzielczości 540 px, nie było sensu większej, bo bez full hd też widać, że ma krzywy nos, etc). Po odejściu PiSu zamierzam to wszystko wrzucić na YT, żeby cała Polska zapamiętała ją na 1000 lat.

No tak, jest to czasochłonne, bo faktycznie jak się nie ogląda tv, to trzeba potem przeglądać. Ale jam ma się szybki internet, to nie zajmuje to dużo czasu. Parę razy wrzucałem Kukułe z Dnia na żywo i Poranka, pół godziny mi to zajęło. Po prostu, lecisz sobie suwakiem (wyświetlają się minuty na dole) i dajesz puuze, robisz print i dalej wklej czy to do Painta czy do czegoś innego i wsio. Pewnie za jakiś czas zacznę znowu wrzucać, ale na razie nie chce mi się.

Może nawet dużo, tylko chciałbym wiedzieć, czy te Postimage ma limit, bo wcześniej troche tam naładowałem.
Mastrokan pisze: piątek 01 lip 2022, 23:48 Ależ się rozpętała dyskusja :)
Meteor pisze: piątek 01 lip 2022, 21:37 @e900, Mastrokan, z ciekawości, jakim programem wycinacie i montujecie nagrania?
Również DaVinci, wiadomo moloch, ale dość łatwy do nauki - zresztą w praktyce używam głównie wycinania :) Obecne wersje wspierają z tego co wiem renederowanie GPU, ale tylko pojedynczą kartą.
e900 pisze: piątek 01 lip 2022, 21:45 Ogólnie nie widzę nigdzie na forum działu z offtopicem,jedyne co jest to "na każdy temat" i teraz mam zagwozdkę,mam kilka pytań co do dalszych nagrań/rozdzielania fimów itp, i nie wiem czy to tam wrzucić czy Admin usunie :D
Dodawaj śmiało, przyda się takie miejsce.
Hubert-2020 pisze: piątek 01 lip 2022, 14:46 W sumie racja, jest to forum TVNu. Sam wrzucałem, głównie Prokopiuk. Tak więc nie powinno w sumie być tu miejsca na inne stacje. Powinno powstać osobne forum.

(...)
Ja ze swojej strony, na chwilę obecną mogę wrzuć nowy temat: Ewa Bugała (Ludzie mediów). Co wy na to? Chcecie Ewę Bugałę? Ale od samego początku. (Nie da się ukryć). Z paskami oczywiście... :).
Opisując te technikalia mojego nagrywania chodziło mi w głównej mierze o to, że naprawdę dużo czasu zajmuje obskakiwanie jednej stacji, a nagrywanie z kilku, gdzie często się pokrywają te programy jest przy ilości czasu jaki mogę przeznaczyć na to niemożliwe.
Generalnie zachęcam do wrzucania filmów i capsów z innych stacji (nawet z TVP i nawet pani Bugały, której poziomu dziennikarstwa pozwolę sobie nie skomentować :) ), im więcej kontentu tym lepiej :)
Maciek_POZ pisze: piątek 01 lip 2022, 16:14 Bardzo ciekawe jest to co napisał Mastrokan i prawdą jest to że "większość uploaderów oddałaby królestwo za rozpiski dyżurów". Każdy kto przeglądał moje posty na przestrzeni siedmiu lat wie, że przeszedłem ciekawą drogę - a to robiło się fotki aparatem cyfrowym w telewizor, czasem wychodziło lepiej, czasem gorzej. Później przyszedł etap ze stroną www z TV online i streamingiem "na żywo" od providera z kablówki - zgrywać tego nie było jak, a jak kilkukrotnie pauzę na zrobienie screena zrobiłeś to streaming siadał, ale mając doświadczenie w chwytaniu "tych momentów, krótkich momentów" i klikaniem printscreena człowiek się wyrobił.
W ciemno stawiam w UPC i HorizonTV, wyjątkowo wkurzająca strona (teraz po zmianie na UPCtv trochę się poprawiło), zresztą dekodery Horizon są nie lepsze, potrafią się w tak losowych momentach zawiesić, że ech... Plusem jest możliwość zdalnego planowania nagrań i to, że można bodaj 4 programy równocześnie nagrywać
Meteor pisze: sobota 02 lip 2022, 00:39
Mastrokan pisze: piątek 01 lip 2022, 23:48 Ależ się rozpętała dyskusja :)
Aż by się przydało wydzielić do odrębnego wątku.
Mastrokan pisze: piątek 01 lip 2022, 23:48 Również DaVinci, wiadomo moloch, ale dość łatwy do nauki - zresztą w praktyce używam głównie wycinania :) Obecne wersje wspierają z tego co wiem renederowanie GPU, ale tylko pojedynczą kartą.
Jest taki mniej znany program VideoReDo. Przy wycinaniu i zapisie w tym samym formacie nie transkoduje całego wideo dzięki czemu zapis jest szybki i zachowujemy oryginalną jakość i bitrate. Łączenie kilku nagrań też jest możliwe, może nie tak wygodne jak DaVinci albo Premiere, ale jeśli są zgodne formaty, to również nie ma transkodowania całości.
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Sposób na czarny ekran - na pewno działa w Firefoxie.

3 kreski w prawym górnym rogu -> Ustawienia -> Ogólne -> zjeżdżacie na dół do Wydajność -> odznaczacie Zalecane ustawienia wydajności, wtedy pojawia się opcja Korzystaj ze sprzętowego przyspieszania, jeśli jest dostępne -> odznaczacie ją i uruchamiacie ponownie przeglądarkę.

Od tego momentu powinno działać już nagrywanie i screenshotowanie najprawdopodobniej też.
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Jeszcze jedna obserwacja potwierdzona testem - co się zmieniło w ostatnich aktualizacjach przeglądarek.
Odkryłem, że w Firefoxie problem pojawia się od wersji 120 (próbowałem też wersję 120.1). Gdy zainstalowałem wersję 119.1 - wszystko działa z włączoną akceleracją sprzętową.
Klaus
Bywalec
Bywalec
Posty: 975
Rejestracja: środa 17 maja 2023, 16:30

Re: Technikalia

Post autor: Klaus »

@Mastrokan ja właśnie tak samo zrobiłem i pomogło :) A na Google Chrome wiesz jak to ustawić?
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

W Chrome akceleracja jest tutaj

Obrazek

Podam wam też link do wersji Firefoxa 119.0.1 w wersji Portable na której jest sprawdzone, że działa.

https://sourceforge.net/projects/portab ... e/download
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Update sytuacji:
Dzisiaj jest dostępna aktualizacja do Firefoxa 120.0.1 i wygląda, że problem czarnego ekranu został rozwiązany :)
Klaus
Bywalec
Bywalec
Posty: 975
Rejestracja: środa 17 maja 2023, 16:30

Re: Technikalia

Post autor: Klaus »

Na Chrome i Firefoxie już działa :) A w Microsoft Edge jak ustawić? Żeby było dobrze.
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Po aktualizacji Edge do najnowszej wersji, też już działa, przynajmniej u mnie
Klaus
Bywalec
Bywalec
Posty: 975
Rejestracja: środa 17 maja 2023, 16:30

Re: Technikalia

Post autor: Klaus »

A czy w Chrome po najnowszej aktualizacji też działa?
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Mastrokan pisze: sobota 02 gru 2023, 17:39 Po aktualizacji Edge do najnowszej wersji, też już działa, przynajmniej u mnie
Poprawka - w Edge działa, ale u mnie jest wyłączone przyspieszenie sprzętowe i nie mogę go włączyć.

Jeśli ktoś ma możliwość to niech sprawdzi u siebie. Przyspieszenie można znaleźć tutaj:
Obrazek
Klaus pisze: sobota 02 gru 2023, 18:01 A czy w Chrome po najnowszej aktualizacji też działa?
Z włączoną akceleracją nie działa.
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Update na 26.12
Nie instalujcie Firefoxa 121 - powraca problem. Wersja 120.0.1 działa bez zarzutu.
W pozostałych przeglądarkach (najnowszy Edge i Chrome) bez zmian - jeśli jest wyłączona akceleracja - działa, jeśli włączona - nie działa
Klaus
Bywalec
Bywalec
Posty: 975
Rejestracja: środa 17 maja 2023, 16:30

Re: Technikalia

Post autor: Klaus »

Na innym komputerze sprawdziłem Playera i tam są czarne paski u góry i na dole. Przesyłam zrzut:
Obrazek

Jak rozwiązać problem żeby paski czarne nie były u góry i na dole?
Mastrokan
Bywalec
Bywalec
Posty: 637
Rejestracja: wtorek 27 gru 2011, 19:47
Kontakt:

Re: Technikalia

Post autor: Mastrokan »

Klaus pisze: piątek 12 sty 2024, 14:24 Na innym komputerze sprawdziłem Playera i tam są czarne paski u góry i na dole. Przesyłam zrzut:

Jak rozwiązać problem żeby paski czarne nie były u góry i na dole?
Masz monitor o większej rozdzielczości niż 1920x1080p? U mnie był taki efekt jak nagrywałem z ekranu o rozdzielczości 1920x1200p. Niestety na chwilę obecną nie znam innego rozwiązania niż nagrywanie z ekranu, który ma 1080p.
Awatar użytkownika
Meteor
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 4467
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 13:55

Re: Technikalia

Post autor: Meteor »

Mastrokan pisze: piątek 12 sty 2024, 14:47 Masz monitor o większej rozdzielczości niż 1920x1080p?
Na pewno monitor ma inne proporcje. Nagrywanie z monitora o większej rozdzielczości, ale tych samych proporcjach nie powoduje takiego problemu. Można spróbować na czas nagrywania zmienić rozdzielczość w systemie na 1920x1080. W trakcie nagrywania będzie to źle wyglądało, ale po powrocie do rozdzielczości natywnej odtwarzane nagranie może być w porządku.

@Klaus, jeśli nagrywasz w OBS, możesz spróbować też tego: wejdź w Ustawienia -> Wyjście i na zakładce nagrywanie włącz Przeskaluj wyjściowy obraz i wybierz 1920x1080. Później już na ekranie głównym w sekcji Źródła obrazu kliknij prawym na Przechwytywanie ekranu i następnie w menu Przekształcanie obrazu -> Edycja przekształceń... W okienku wpisz rozmiar 1920x1080 i zamknij. Później znowu PPM na "Przechwytywanie ekranu", "Przekształcanie obrazu -> Wyśrodkuj w pionie".
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości