18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.
Uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich rozpoczęły się 17 kwietnia 2010 roku wieczorem w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, gdzie odprawiona została msza żałobna. Główny ceremoniał pogrzebowy miał jednak miejsce dzień później, 18 kwietnia, w Krakowie.
Dziennikarze TVN i TVN24 na bieżąco informowali widzów o ur oczystościach, przypominano również mszę w Archikatedrze i transmitowano transport trumien z Warszawy do Krakowa. Specjalne wydanie "Poranka TVN24" było prowadzone 18 kwietnia przez Jakuba Poradę z Placu Zamkowego w Warszawie oraz przez Jarosława Kuźniara z Krakowa. Ważnym tematem relacji była również chmura pyłu wulkanicznego, która uniemożliwiła przyjazd na pogrzeb wielu głów państw - m.in. prezydenta USA, Baracka Obamy.
Dziesiątki tysięcy krakowian i przyjezdnych przybyło zobaczyć przejazd konduktu z ciałami pary prezyndenckiej z lotniska Balice do Bazyliki Mariackiej. To właśnie tam odbyła się msza pogrzebowa Lecha i Marii Kaczyńskich. Tysiące ludzi zgromadziły się na krakowskim Rynku Głównym.
Po "Poranku TVN24" specjalne wydanie programu prowadził z Krakowa Bogdan Rymanowski, a tuż przed rozpoczęciem transmisji pogrzebowej uroczystości komentował widzom Grzegorz Miecugow.
Na pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich przybyli m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Niemiec Horst Köhler i prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz. Z powodu chmury pyłu wulkanicznego, która sparaliżowała ruch lotniczy nad Europą, swój przyjazd odwołały delegacje kilkudziesięciu państw, m.in. prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjski następca tronu książę Karol oraz wysłannik papieża, kardynał Angelo Sodano, który miał odprawić mszę pogrzebową.
Msza pogrzebowa w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się o godzinie 14:00. Odprawił ją metropolita krakowski, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.
Po mszy świętej w Bazylice Mariackiej, trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich w uroczystym kondukcie przejechały do archikatedry wawelskiej.
Gdy kondukt pogrzebowy dotarł pod znajdujący się u stóp Wawelu Krzyż Katyński, rozległ się dźwięk dzwonu Zygmunta, który bił przez 30 minut. Na ulicy Podzamcze trumny zostały zdjęte z lawet, a następnie przeniesione do katedry wawelskiej, gdzie odprawiono dalszą część ceremoniału pogrzebowego pary prezydenckiej.
Następnie trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w przedsionku krypty Józefa Piłsudskiego. Para prezydencka została pochowana w alabastrofym sarkofagu. W uroczystościach w krypcie udział brała tylko najbliższa rodzina, bez kamer telewizyjnych.
Po ceremoniach pogrzebowych, rodzina pary prezydenckiej oraz przedstawiciele rządu i pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski odbierali kondolencje od przybyłych delegacji. Goście wpisywali się również do księgi kondolencyjnej.
Punktualnie o 19:00 rozpoczęło się specjalne wydanie "Faktów", które z Krakowa poprowadził Kamil Durczok. W programie przypomniano ostatnią drogę pary prezydenckiej. Kamil Durczok połączył się z reporterami w Krakowie oraz Warszawie. Rosyjskie komentarze przedstawił Paweł Płuska z Moskwy, a korespondencję ze Stanów Zjednoczonych nadał Marcin Wrona. Krakowskie uroczystości śledzili Jakub Sobieniowski i Katarzyna Kolenda-Zaleska. Pożegnanie Lecha i Marii Kaczyńskich z Warszawą obserwował zaś Krzysztof Skórzyński.
Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych:
Realizacja ceremonii pogrzebowej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej w Krakowie była wspólnym przedsięwzięciem TVN, TVP i telewizji Polsat. Trzy stacje wspólnie wykorzystały swoje zaplecze logistyczno-techniczne, dzięki czemu transmisje mogły być przeprowadzone sprawniej i z większej ilością miejsc.
W ramach uroczystości TVN, TVP i Polsat na rzecz tego przedsięwzięcia przekazały swoje środki techniczne i produkcyjne oraz emitowały na swoich antenach wspólny sygnał w standardzie HD. Sygnał HD był również udostępniony wszystkim stacjom na świecie.