Anchor - dziennikarz, będący głównym prowadzącym dany program i jednocześnie będący jego "twarzą". Anchor prowadzi zwykle program tydzień w tydzień od poniedziałku do piątku, zazwyczaj anchor jest też wydawcą programu. Za pierwszego polskiego anchora uznawany jest Tomasz Lis, który przez 7 lat był najważniejszą osobą w "Faktach".
Belka (inaczej: wizytówka) - podpis pojawiający się zwykle u dołu ekranu informujący widzów o tym, kto się wypowiada bądź przedstawiający autorów materiału i miejsca w którym był realizowany. W TVN24 obecny także w czasie łączeń na żywo, rozmów z gośćmi, konferencji prasowych. Tam przewijają się najważniejsze cytaty i krótkie zdania opisujące relacjonowany temat.
Bloczek - połączenie kilku (zwykle trzech) informacji w jeden materiał, które potraktowane są headline'owo. Emitowany dawniej w "Faktach" popołudniowych oraz w wydaniach głównych, przedstawiający skrót tematów z zagranicy.
Czołówka - multimedialny materiał, będący połączeniem dźwięku i grafiki, rozpoczynający program.
Depesza - przekazana przez agencję informacyjną wiadomość.
Emisja - wydzielone pomieszczenie, w którym zapadają decyzje dotyczące wypełniania kilku minut przed najbliższą audycją. Emisja odpowiada m.in. za kolejność zapowiedzi, czy reklam. zapowiedzi audycji. Stamtąd "wychodzą" też programy, które zostały wcześniej nagrane.
Forszpan - skrótowa zapowiedź informacji, które zostaną poruszone w programie. Forszpan jest jednym z elementów rozpoczynających audycję. Składa się z kilku ujęć i "setek" oraz krótkiego zdania do każdej informacji, będącego jej zwiastunem. Połączony zwykle z oprawą graficzną programu. Stosowany jest m.in. w "Faktach", niektórych serwisach informacyjnach TVN24 i TVN24 BIS.
Headline (potocznie: heady) - filmowy skrót informacji emitowany dawniej na antenie TVN24. Obecnie raczej niestosowany. Czasami wyrażenie headline stosowane jest w rozumieniu forszpanu.
Hot - najważniejsza, "gorąca" informacja dnia, której nie można pominąć i należy poświęcić jej najwięcej czasu. Najważniejsze z najważniejszych informacji zmieniają często ramówki stacji (głównie informacyjnych) i dziennikarze skupiają się na tej jednej wiadomości.
Kliper - osoba pracująca w reżyserce, która odpowiada za to, by wpuścić na wizję materiał reporterski.
Kolegium - zebranie dziennikarzy, autorów, wydawców i producentów programu, podczas którego ustala się zawartość najbliższego wydania, debatuje się nad tym jakie tematy powinno się poruszyć i kto powinien się nimi zająć oraz dyskutuje się o przewidywanych wydarzeniach.
Live - łączenie na żywo z reporterem, który jest zazwyczaj na miejscu omawianych wydarzeń bądź z gościem, który nie mógł przybyć do studia.
Maszynista - człowiek obsługujący Video Tape Recorder.
Off - czytany przez reportera tekst w przygotowanym przez niego materiale filmowym.
Otwarta linia - pojęcie, stosowane przy realizacji konkursów interaktywnych. Oznacza ono, że jedna z linii telefonicznych przypisanych do numeru zgłoszeniowego - a jest ich kilkaset - jest otwarta dla widzów i trafiając właśnie na nią, można połączyć się bezpośrednio ze studiem. W różnych momentach trwania zabawy, otwierane są inne linie. Czasem otwartych linii jest kilka, czasem żadna.
Ozdobnik - element graficzny obok prezentera, który ma zobrazować zapowiadany właśnie temat. Odpowiednio do tematu dopasowywana jest grafika i podpis pod nią. Często jest to gra słów bądź jakieś skojarzenie. W "Faktach" stosowane są dwa rodzaje ozdobników - zwyczajny, wyświetlany obok prezentera oraz ozdobnik, umieszczany za plecami prowadzącego na ekranie tylnoprojekcyjnym.
Producent - osoba odpowiedzialna m.in. za zamawianie materiałów, wysyłaniem dziennikarzy w poszczególne miejsca zdarzeń. Ma on do dyspozycji część budżetu, który przeznaczany jest m.in. na wysyłanie ekip, zamawianie łączy na żywo. Producent po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym, zajmuje się także zapraszaniem gości do studia.
Prompter - urządzenie służące do wyświetlania czytanego przez prezentera tekstu. Składa się ono z monitora umieszczonego pod obiektywem kamery pod kątem prostym względem tego obiektywu oraz z lustra fenickiego ustawionego między monitorem i kamerą pod kątem 45°. Powoduje to, że na wysokości obiektywu wyświetla się lustrzany obraz białego tekstu na czarnym tle z promptera, a zatem dziennikarz czyta patrząc w obiektyw.
Researcher - (ang. "badacz") osoba zajmująca się zbieraniem informacji i opinii dla dziennikarza przygotowującego relację.
Reżyser - osoba czuwająca nad artystycznym projektem i przebiegiem programu. Koordynuje działania całej ekipy realizującej przedsięwzięcie. To on odpowiada za całokształt audycji.
Reżyserka - wydzielone pomieszczenie w studiu, w której pracuje ekipa realizująca program od strony technicznej i merytorycznej. Pracownicy reżyserki zajmują się głównie tym co emitowane jest właśnie na wizji. Wśród kilkunastu znajdujących się tam ludzi są m.in. wydawcy, producenci, realizatorzy, dźwiękowcy, graficy, oświetleniowcy i kamerzyści.
Setka - krótka wypowiedź udzielona reporterowi.
Stand up - wygłaszany na końcu bądź w środku materiału komentarz reportera, będący jego komentarzem końcowym do reportażu.
Startówka (inaczej: biała) - czytana przez prezentera zapowiedź tematu, który za chwilę zostanie poruszony w materiale filmowym.
Śródszpan - skrótowa zapowiedź tego co w dalszej części programu. Emitowany zwykle na półmetku audycji.
Talk-show - gatunek telewizyjny, którego zasadniczą częścią jest rozmowa z gośćmi w studiu. Jednymi z najważniejszych cech programów tego typu są osobowość prowadzącego audycję, dobry dobór gości i tematu oraz jego dokumentacja. Bardzo często w audycjach talk-show rozmawia się o problemach społecznych. Do najbardziej popularnych talk-show TVNu z pewnością należą: "Rozmowy w toku" Ewy Drzyzgi, "Kuba Wojewódzki", "Pod napięciem" Marcina Wrony, czy "Kropka nad i" Moniki Olejnik oraz "Teraz my".
Ticker (inaczej scroll bądź crawl) - pasek informacyjny u dołu ekranu, stosowany w TVN24 i TVN24 BIS. Pasek w TVN24 podzielony jest na kategorie - Kraj, Świat, Biznes, Sport. Informacje w nim są przewijane w kierunku lewej strony ekranu, treści na pasku pilne są natomiast statyczne.
Tytułówka (inaczej: antyczołówka) - napisy końcowe audycji, z których możemy się dowiedzieć m.in. kto był wydawcą, gospodarzem, czy producentem programu. Zwykle podane są też informacje o tym kiedy następna audycja oraz dane kontaktowe (zwykle e-mail).
Voice over - krótki, komentarz prowadzącego czytany do pokazywanych właśnie ujęć.
Warm-upper - osoba czuwająca reakcjami widowni w konkretnych momentach nagrywania programu. Warm-upper często zajmuje się zapraszaniem widowni do studia.
Wąska - telefoniczna relacja korespondenta.
Wydawca - osoba współodpowiedzialna za przygotowanie programu od strony merytorycznej. Zajmuje się weryfikacją i ewentualnymi zmianami materiałów dziennikarzy. Posiada też pewien nadzór finansowy nad programem. Odpowiada też za zareklamowanie swojego programu.
Zapowiedź - informacja o tym, co widzowie zobaczą w następnym odcinku programu czy serialu, mająca skutecznie zachęcić ich do jego obejrzenia.
Zielona - relacja reportera, składająca się z setek i offów.